piątek, 28 września 2018

Niedosłuch u dzieci

Konieczne jest tu nawiązanie kontaktu z pacjentem, zatem u małych dzieci stosuje się tzw. Czy niedosłuch można wyleczyć? Odpowiadając na to pytanie, konieczne jest dokonanie pewnej klasyfikacji. Najczęstsze przyczyny niedosłuchu u dzieci.


Wydaje się, że jedną z częstszych przyczyn niedosłuchu u dzieci jest przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego związane zwykle z przerostem migdałka gardłowego oraz stany po ostrym zapaleniu ucha, które przebiegają z obecnością wysięku w uchu środkowym.

Jest to przyczyna, którą można wyleczyć i niedosłuch powraca. Niezwykle trudno jest rozpoznać niedosłuch u dzieci. Prawidłowo słyszące niemowlę reaguje na hałas czy inne głośne dźwięki na różny sposób, może to być: odruch Moro, grymas twarzy, zmrużenie oczu czy przebudzenie z drzemki, ponadto maluch od około miesiąca życia zwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Wyróżnia się niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch odbiorczy, a także mieszany. Leczenie opiera się z reguły na usunięciu przyczyny.


Stosuje się również aparaty słuchowe, które dobierane są na podstawie badania audiometrycznego oraz indywidualnych potrzeb. Czasem rodzice nie zauważają nawet wyraźnych oznak niedosłuchu, co może skutkować u najmłodszych opóźnieniem rozwoju, problemami w nauce etc.

Metody leczenia niedosłuchu. Wczesne wykrycie i terapia wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dziecka skutkuje cofnięciem zmian. Jeżeli jednak wyciek z ucha nie ustępuje, wykonuje się drenaż - polega na założeniu drenu do błony bębenkowej.


Po drenażu dziecko prowadzi normalny tryb życia. Może mieć różne natężenie, a także dotykać tylko jednego ucha lub obu. Czynniki ryzyka niedosłuchu u niemowląt Wrodzony niedosłuch. Niedosłuch u niemowląt pojawia się u 2-dzieci na tysiąc.


Wskutek uszkodzeń zmysłu słuchu, doświadczenia ruchowe dzieci niesłyszących są często ograniczone. Dzieci te są opóźnione w rozwoju ruchowym o około lata w porównaniu do zdrowych rówieśników. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, zachęcających do aktywności ruchowej, co. Należy podkreślić, iż liczba dzieci w wieku 1-roku życia z zaburzeniami słuchu w Polsce wynosi od około do kilku procent. Innymi przyczynami niedosłuchu u dzieci są powikłania chorób infekcyjnych z grupy TORCH, np.


Jednym z częstych powodów problemów ze słuchem u dzieci jest przerośnięty trzeci migdał. Może on mieć różny stopień nasilenia – od łagodnego niedosłuchu począwszy, skończywszy na całkowitej głuchocie. U noworodka najprostszymi do zaobserwowania objawami niedosłuchu są brak reakcji na hałas czy inne źródło dźwięku (np. grzechotkę, dzwonek do drzwi), a także brak gaworzenia.

Mutacją odpowiedzialną za niedosłuch u dzieci , dziedziczoną w opisany wyżej sposób jest m. Podobne skutki wywoła mutacja sąsiadującego z nim genu GJB6. Program badań słuchu u noworodków powstał właśnie dlatego, że niedosłuch u dzieci występuje często w porównaniu z innymi wadami. Zwrócić należy uwagę również na fakt, że odpowiednio szybkie zaprotezowanie dziecka (tj. do miesiąca życia) może zniwelować negatywny wpływ niedosłuchu na rozwój dziecka.


W pigułce: niedosłuch u niemowlęcia - objawy, diagnostyka, rokowania w pytaniach i odpowiedziach Upośledzenie słuchu w tym wieku jest trudne do stwierdzenia. Osoby cierpiące na ten rodzaj schorzenia mogą korygować swój słuch za pomocą aparatu słuchowego. Objawy mogące wskazywać na wadę słuchu u dzieci, obejmują brak postępów w rozwoju mowy, problemy z jej rozumieniem oraz trudności z lokalizacją usłyszanych dźwięków. U części dzieci zaburzenia przetwarzania słuchowego są wynikiem braku właściwej stymulacji układu słuchowego we wczesnym dzieciństwie na tle zaniedbań wychowawczych lub gdy przez dłuższy czas obecny jest nawet niewielki niedosłuch przewodzeniowy, będący najczęściej efektem przewlekłego, wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Jak możemy sprawdzić, czy dziecko ma niedosłuch?


Zaburzenia słuchu towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych przez kilka tygodni do kilku miesięcy w pierwszych latach życia. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego (OME – otitis media with effusion) jest jedną z najczęstszych chorób występujących w dzieciństwie, powodującą – jeśli. Z kolei u dzieci korzystamy z badań obiektywnych, ponieważ dziecko nie zawsze potrafi współpracować i określić, kiedy zaczęło słyszeć najcichszy dźwięk. By wiarygodnie określić słuch u dzieci, stosuje się badania obiektywne, takie jak otoemisja akustyczna lub audiometria impedancyjna z odruchami z mięśnia strzemiączkowego.


Prawie rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu. Polsce, w którym wykrywany jest niedosłuch to lata. U mojego dziecka stwierdzono niedosłuch stopnia średniego. Od dwóch tygodni Jasiek jest posiadaczem aparacików słuchowych, które otworzyły przed nim świat dźwięków.


Przed nami natomiast trudna droga rehabilitacji i nauka mówienia. Asiu, współczuję Ci jak matka, bo to dramat na pewno, ale jako logopeda (pracowałam jako terapeuta dzieci z wadą słuchu) wiem, że nawet niedosłuch nie przekreśla dziecka. Moje” dzieci, te do których jeździłam na terapię, to inteligentne istotki, mają aparaty, ale mówią lepiej niż niejedno dziecko słyszące. Jest to najczęściej występująca wada narządów zmysłu u ludzi, dotyka ok.


Niektóre przypadki problemów ze słuchem mają charakter pogarszający się z czasem, inne są całkiem stabilne. Jeśli Twoje dziecko ma niedosłuch, korzysta z aparatu słuchowego lub ma wszczepiony implant to ćwiczenia KtoToMowi są właśnie dla Ciebie! Nasz autorski program zapewnia ćwiczenia logopedyczne wspomagające rehabilitację słuchową i jest przeznaczony szczególnie dla dzieci w początkowej fazie rehabilitacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty