wtorek, 22 maja 2018

Człowiek budowa

Jest to anatomia opisowa, zwana też anatomią klasyczną. Zajmuje się ona badaniem i opisaniem narządów, które. Budowa człowieka jest skomplikowana. Narządy wewnętrzne, kości i układy ciała - nauka zajmująca się tym tematem to anatomia.


Dyscyplina ta jest ściśle powiązana z morfologią.

Anatomia człowieka zajmuje badaczy już od wieków. Udział w jej rozwoju miał choćby Hipokrates, który opisywał anatomię ludzkiego szkieletu oraz mięśni. Nie bez znaczenia w poznawaniu budowy ciała ludzkiego były również i prace innego Greka, którym był Galen. Interesuje Cię budowa ciała człowieka?


Jeśli zastanawiasz się czaseco to znaczy, że mamy duży i mały krwioobieg? Albo: gdzie znajduje się grasica? Czy też: ile kości ma człowiek?


Organy wewnętrzne dzielimy na parzyste i nieparzyste.

Te pierwsze rozmieszczone są zwykle symetrycznie, po obu stronach linii pośrodkowej ciała, drugie zaś są pojedyncze, a ich umiejscowienie zależy od topografii sąsiadujących narządów i połączeń z nimi. Ze względu na budowę narządy dzieli się często na miąższowe i rurowe. Organy jamy brzusznej nie przemieszczają się, więc wystarczy nauczyć się raz ich położenia, by potem bez problemu określać źródło bólu brzucha. Mózg mężczyzny jest nieco cięższy od mózgu kobiety, ale ma to związek jedynie z masą ciała. Byli wprawdzie badacze, którzy próbowali udowodnić, że wielkość mózgu jest bezpośrednio związana z inteligencją, jednak ostatecznie teorie te legły w gruzach.


Dzieli się na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy (guziczny). W anatomii człowieka jama ustna (cavum oris) jest początkowym odcinkiem przewodu pokarmowego. W niej następuje wstępna, mechaniczna obróbka pokarmu i przygotowanie go do dalszego trawienia. Pokarm zostaje rozdrabniany, miażdżony i mieszany ze śliną, która zawiera enzym trawienny amylazę ślinową (ptialinę).


Człowiek jest nadal agresywnym zwięrzęciem. Cywilizacja nie zna chyba czasów, w których nie byłoby przemocy. Mózg człowieka to nie tylko narząd myślenia, lecz narząd walki o przetrwanie, tak samo jak kły i pazury.


Powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi około m2. Stanowi ona nawet całej masy człowieka. Grubość skóry sięga w niektórych miejscach n. Pojedyncza komórka stanowi jego najmniejszą jednostkę strukturalną i funkcjonalną.


Zespoły komórek o wspólnym pochodzeniu i podobnej budowie pełniące określone funkcję w organizmie tworzą tkanki.

Organizm człowieka ma budowę hierarchiczną, którą można zilustrować zapisekomórka – tkanka – narząd – układ narządów – organizm. Poszczególne struktury organizmu współpracują ze sobą, realizując funkcje życiowe. W organizmie człowieka występują rodzaje tkanek: nabłonkowa, mięśniowa, nerwowa, łączna. Test anatomiczny sprawdzający wiedzę z budowy i fizjologii ciała ludzkiego - anatomia24.


Ile zębów ma człowiek – budowa zęba. Ząb każdego człowieka zbudowany jest z korony zęba i korzeni, między którymi znajduje się szyjka zęba. Korona to część widoczna, kiedy otwieramy jamę ustną. Korzeń jest niewidoczną, ale integralną częścią zęba.


Przeczytaj: ile żeber ma człowiek, co oznacza ból pod lewym żebrem i jak leczyć złamane lub pęknięte żebro. Zobacz odpowiedzi na zadanie: Hierarchiczna budowa organizmów. Otóż jestem chłopakiem, mam lat i jeszcze penis nie wyszedł mi ze skórki, w sensie, że główka jest schowana, a nie na wierzchu, wie ktoś może czym jest to spowodowane? Mózg jest największą i najlepiej rozwiniętą częścią mózgowia człowieka. Korę mózgową można podzielić na trzy rejony, z których każdy wykonuje inną funkcję.


Pola czuciowe są miejscem, do których dociera pobudzenie z narządów zmysłów, pola ruchowe sterują czynnościami zależnymi od naszej woli, a pola kojarzeniowe. Koty to ssaki podobnie jak ludzie, psy czy… panda olbrzymia. Wszystkie ssaki mają wspólne cechy anatomiczne jak np. Podstawowe cechy budowy ssaków są również takie same. Koty mają więc tkanki i narządy, które zasadniczo nie różnią się budową i czynnościami od tkanek i narządów człowieka.


Czaszka stanowi szkielet głowy, który jest osadzony na kręgosłupie. Ogólna powierzchnia skóry u człowieka wynosi 5-m a grubość wynosi 5-mm. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek składa się głównie z dojrzewających komórek nabłonkowych, nazywanych keratynocytami i tworzy kilka warstw: podstawną. Szybki wzrost ciała w okresie dojrzewania jest związany przede wszystkim z wydłużaniem się kości.


Szkielet dorosłego człowieka składa się z ok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty