U zdrowego człowieka występują płuca – prawe (łac. pulmo dexter) i lewe (łac. pulmo sinister). Oba położone są w klatce piersiowej (thorax) i mają kształt stożka z podstawą na przeponie. Są pęcherzykowatymi narządami o płatowatej budowie (lewe ma płaty – ze względu na umiejscowienie serca, prawe 3). Płuca - charakterystyka.
Zachodzi w nich wymiana gazowa.
Narządy te są zbudowane z oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych. System, który umożliwia ci oddychanie, jest bardzo skomplikowany. Odkurzacz w postaci przepony, drzewo tworzone przez oskrzela, grona, wreszcie pęcherzyki. Wszystko wprawiane w ruch automatycznie, poza twoją świadomością. Ciekawostką jest, że płuca dorosłego człowieka, na skutek odkładania się w nich cząsteczek węgla zawartych we wdychanym powietrzu, jest koloru ciemnego, natomiast płuco dziecka jest barwy różowej.
Pęcherzyk płucny jest zbudowany z warstwy śródbłonka. Tlen, który wdychamy do płuc jest w 1 rozprowadzany po całym ciele za. Oddychanie jest wymuszone za pomocą mięśni oddechowych i możliwe dzięki umiejscowieniu płuc w sztywnej klatce piersiowej.
Człowiek posiada parzyste płuca położone po prawej i lewej stronie ciała. Wyróżniamy więc płuco lewe i płuco prawe. Od ściany klatki oddziela je jednak opłucna ścienna i opłucna płucna. TLC człowieka (dorosłego) wynosi ok.
Nawet przy najgłębszym wydechu w płucach pozostaje ok. Gdyby tak nie było, płuca zapadłyby się. W płucach zachodzi wymiana gazowa. Powietrze do płuc dostarczane jest poprzez drogi oddechowe i drzewo oskrzelowe liczące generacji podziałów i wnikające do płuc.
Znajdują się w jamie klatki piersiowej. Od trzew jamy brzusznej płuco prawe i lewe oddziela przepona. Pomiędzy płucami znajduje się śródpiersie.
Masa, wielkość i ciężar płuc jest zmienny, w zależności od wypełnienia płuc powietrzem. Nic dziwnego, że to jeden z. Składają się na niego drogi oddechowe i płuca. Studentka pielęgniarstwa, Amanda Eller, udostępniła w sieci przerażające nagranie.
Woda w płucach najczęściej jest konsekwencją poważnych stanów chorobowych.
W zależności od ilości płynu znajdującego się w pęcherzykach płucnych można mówić o wysięku lub przesięku. O wodzie w płucach mówi się również wtedy, gdy w jamie opłucnej zbiera się płyn. Jakie są objawy wody w płucach?
Co jest jej przyczyną i jak ją leczyć? Każdy pęcherzyk otoczony jest gęsta ścianą naczyń krwionośnych włosowatych. Błona okrywajaca płuca zwana jest błona opłucną. Występuje częściej i wcześniej w guzach położonych centralnie w drzewie oskrzelowym (rak płaskonabłonkowy i drobnokomórkowy), natomiast rzadziej i później w guzach położonych obwodowo (rak gruczołowy i wielokomórkowy).
Opłucna – jest to rodzaj podwójnej błony w kształcie torebki otaczającej każde płuco osobno. Opłucna dzieli się na opłucną ścienną (błona od strony zewnętrznej, kontaktująca się z innymi narządami) i opłucną płucną (błona od wewnątrz, bezpośrednio stykająca się z płucami). Zwłóknienie płuc to jedna ze śródmiąższowych chorób prowadzących do zaburzeń wentylacji i upośledzenia wymiany gazowej. Przyczyny włóknienia to: obrzęk lub alergiczne zapalenie płuc czy powikłania niewydolności oddechowej. Czasem mamy do czynienia z idiopatycznym włóknieniem płuc (samoistnym).
Wniknięcie prątków do organizmu zdrowego człowieka zwykle przebiega bez objawów, a patogeny osiedlają się w płucach, tworząc tzw. Człowiek, z uwagi na swoją wielonarządową budowę, posiada cały osobny system, czyli układ oddechowy, który w sprawny sposób dostarcza tlen do wszystkich tkanek i narządów ciała oraz zabiera stamtąd dwutlenek węgla, wydalając go do atmosfery. Prześwietlenie płuc - zdjęcie RTG zapalenia płuc. Rozgrzewa płuca, rozrzedza śluz i pobudza jego wydzielanie, co przyspiesza oczyszczanie. Można dodawać go do potraw, herbaty i przygotować własny syrop z wykorzystaniem także kurkumy, który oczyści płuca, wyleczy kaszel i zminimalizuje ryzyko zapaleń dróg oddechowych, w tym poważniejszych chorób, jak rak płuc.
Bo kolorowanki Miasta Dzieci nie tylko bawią, ale i uczą. Wszystkich małych badaczy interesujących się biologią, zapraszamy do działu bezpłatnych kolorowanek edukacyjnych z anatomią człowieka. U dorosłego człowieka płuca mają barwę stalowoszarą.
Błonę tę tworzy okrywająca płuca opłucna płucna oraz wyścielające od wewnątrz powierzchnię klatki piersiowej opłucna ścienna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.