Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała. Funkcje: - Odbiera i analizuje bodźce ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.
Kontroluje pracę narządów wewnętrznych. Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja). Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego.
Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy mózgowie i rdzeń kręgowy. Ośrodkowy (centralny) układ nerwowy: mózgowie, rdzeń kręgowy. Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym.
Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki. Zarówno mózgowie jak i rdzeń kręgowy zbudowane są z istoty białej i istoty. Dzieli się je przez wzgląd na typ budowy i ilość wypustek oraz ze względu na funkcje, jakie pełnią w układzie nerwowym. Zgodnie z drugim podziałem wyróżniane są neurony, ruchowe, czuciowe i pośrednie.
Zakłada się, że w organizmie ludzkim jest mniej więcej miliardów różnego typu neuronów. Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym).
Układ nerwowy człowieka - podział. OUN składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego, osłoniętych trzema łącznotkankowymi osłonami, zwanymi oponami (twardówka, pajęczynówka i naczyniówka) oraz strukturami kostnymi (kości czaszki i kręgi kręgosłupa). Dodatkową ochronę stanowi płyn mózgowo-rdzeniowy, znajdujący się między pajęczynówką i naczyniówką. Naczyniówka dzięki silnemu ukrwieniu pełni też funkcje. To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności.
Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe, a także włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka glejowa i naczynia krwionośne wraz z paskami tkanki łącznej. UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości. Każdy z nich pełni ważne funkcje w codziennym życiu człowieka. Rdzeń kręgowy (medulla spinalis) znajduj się w kanale kręgowym.
Twory leżące na podstawie czaszki nazywa się pniem mózgu. Cały ośrodkowy układ nerwowy obejmują łącznotkankowe błony, które noszą nazwę opon. Podstawową funkcją ośrodkowego układu nerwowego jest odbieranie impulsów nerwowych pochodzących z receptorów znajdujących się na obwodzie, przetwarzanie ich i następnie wysyłanie sygnału nerwowego do narządów wykonawczych czyli efektorów. Jest chroniony przed światem zewnętrznym przez kości czaszki i kręgosłup. Jego elementy zbudowane są z istoty szarej i istoty białej – skupisk komórek nerwowych.
Składa się on z substancji szarej i białej oraz jest chroniony przez kręgosłup i czaszkę. W skład wchodzi mózgowie i rdzeń kręgowy. Płyn rdzeniowo-kręgowy stanowi dodatkową ochronę ośrodkowego układu nerwowego.
Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi.
Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu. Pod względem topograficznym układ nerwo. Co należy wiedzieć o ośrodkowym układzie nerwowym (OUN)? Obraz funkcji centralnego układu nerwowego. Centralny układ nerwowy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego.
Mózg odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu większości funkcji organizmu, w tym świadomości, ruchów, wrażeń, myśli, mowy i pamięci. Budują go skupienia neuronów ułożonych w specyficzny sposób. Szacuje się, iż występują one u około proc. Ogólny schemat połączeń systemu nerwowego. Pinel ANATOMIA UKŁADU NERWOWEGO Rozdział I. Są mechanizmy obronne.
Szkielet – mózgowie chroni mózgoczaszka, a rdzeń kręgowy chronią zrośnięte wyrostki kręgosłupa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.