poniedziałek, 22 lutego 2016

Unerwienie barku

Przebiega przez trójkąt boczny szyi. Unoszenie ramienia w stawie ramiennym powyżej poziomu nie jest możliwe z powodu napięcia mięsni przywodzących i dolnej ściany torebki ,i z powodu oparcia sie guzka większego kości ramiennej o sklepienie stawu ramiennego. Unerwienie okolicy ręki. Kończyna górna w całości unerwiona jest przez tak zwany splot ramienny. W skrócie można napisać, że jest to struktura utworzona z kilku korzeni nerwowych mających swój początek w kręgosłupie szyjnym i górnej części kręgosłupa piersiowego (dokładnie korzeni C5-Th a częściowo nawet Ci Th2).


Autor : Arkadiusz Wawrzyniaki do przodu ramię cofa się (tyło zgina), napina także torebkę stawową. Zespół bolesnego barku jest to samoistny ból barku, nasilający się przy ruchach, zwłaszcza odwodzeniu ramienia. Zwykle prowadzi do przejściowego ograniczenia aktywności ruchowej. Dolegliwości bólowe wynikają z patologii struktur zaangażowanych w ruchy barków – stawów, mięśni. Splot ramienny to struktura, która zaopatruje kończynę górną i obręcz barkową w unerwienie ruchowe i czuciowe.


Jego rola jest istotna ze względu na liczne funkcje pełnione przez rękę. Stan kręgosłupa szyjnego wpływa znacząco na powstawanie dolegliwości bólowych i dysfunkcji ruchowych. Zamrożony bark oznacza powstanie stanu zapalnego torebki stawu ramienno-łopatkowego. Bark zamrożony powoduje ból, sztywność, ograniczenie ruchomości w stawie.


Przyczyna choroby nie jest znana. Wskazuje się, że bark zamrożony pojawia się wtórnie w wyniku urazów, unieruchomienia lub przebytych oper. Pojawia się kolagenowa tkanka, przypominająca bliznę.


Unaczynienie i unerwienie tej nowej tkanki wyjaśnia dlaczego zamrożony bark jest tak bolesny i powoduje sztywność. Dla zespołu zamrożonego barku charakterystyczny jest ekstremalny ból bez wymiernego uszkodzenia tkanki. Znajduje się na zewnętrznej stronie barku. Ma trzy przyczepy początkowe, które dzielimy na części: część przednią – obojczykową, przyczepia się do końca barkowego obojczyka, część środkową – barkową, przyczepia się do wyrostka barkowego łopatki, część tylną – grzebieniowa, przyczepia się do grzebienia łopatki.


Mięsień równoległoboczny Szeroki, czworokątny i cienki mięsień o przeważnie równoległym przebiegu włókien. Położony w dolnej części karku i górnej części grzbietu pod mięśniem czworobocznym. Są to te same nerwy, które zaopatrują mięśnie barku. Ruchomość stawu ramiennego.


Staw ten zalicza się do wieloosiowych, ponieważ posiada stopnie ruchomości: zgięcie i wyprost – ruchy wahadłowe. Mięśnie obły mniejszy i większy (łac. musculus teres minor, major) mimo nazwy nieco się różnią między sobą. Mniejszy z mięśni rozpoczyna się na bocznym brzegu łopatki i szyjce a kończy na guzku większym kości ramiennej.


Powoduje obrót kończyny na zewnątrz. Do funkcjonowania barku i łopatki używamy ponad mięśni i każdy z nich będzie dawał różne objawy. Warto zainteresować się dodaniem elementów treningu mobility do rozgrzewki.


Już dobry trener personalny powinien sobie poradzić z korekcją barku z elementami mobility. Za unerwienie odpowiada nerw nadłopatkowy. Czynność mięśnia nadgrzebieniowego to: odwodzenie ramienia wspólnie z mięśniem naramiennym, napinanie torebki stawu ramiennego,.


Jeśli rotacja w kierunku bolesnego barku jest mniejsza niż w stronę przeciwną to może to świadczyć o zablokowaniu w jakimś segmencie ruchowym, skróceniu mięśni lub zwyrodnieniu segmentu ruchowego. Wykorzystując specjalne techniki różnicowania terapeuta określa rodzaj tkanki hamującej wykonanie badanego zakresu ruchu. Nerw przeponowy – przebieg i zakres unerwienia. Do pnia nerwu przeponowego włączane są też włókna z poziomu C czyli. Miesięń obły mniejszy ma kształt walcowaty.


Biegnie ku górze kończac się na guzku większym kości ramiennej. Funkcją mięśnia jest obracanie ramienia na zewnątrz. Anatomia człowieka w opisach poszczególnych układów i narządów składających się na ciało człowieka.


Test anatomiczny sprawdzający wiedzę z budowy i fizjologii ciała ludzkiego - anatomia24. Nerw ten przechodzi przez dwa wąskie wcięcia w łopatce biegnąc do mięśni nad- i podgrzebieniowego. W tych okolicach może dojść do ucisku i upośledzenia przewodzenia. Objawia się to bólami górnej lub tylnej części barku i łopatki podczas aktywności kończyny ponad głową albo w wysunięciu w przód. Zespół ten należy do bólów mięśniowo - powięziowych.


Objawia się w postaci dolegliwości ramienia i przedramienia a czasem nawet barku. Potrafi być dokuczliwy ze względu na ograniczenia w poruszaniu kończyną górną, które przeszkadzają w pracy oraz wykonywaniu codziennych czynności. W unerwieniu okolicy barku biorą także udział gałązki nerwu potylicznego mniejszego i nerwu usznego wielkiego ze splotu szyjnego.


Wzdłuż brzegu mięśnia naramiennego górna część okolicy grzbietu unerwiona jest przez tylną grupę nerwów nadobojczykowych pozostały obszar unerwiony jest przez gałęzie skórne przyśrodkowe i boczne. Przy ustalonym barku zgina głowę ku tyłowi. Cały mięsień cofa bark i przyciska łopatkę do klatki piersiowej. Zwyrodnienie stawu ramiennego powstaje w wyniku uszkodzenia powierzchni stawowych głowy kości ramiennej oraz panewki łopatki. Chrząstka, która jest strukturą bardzo słabo unerwioną i unaczynioną nie posiada zdolności regeneracyjnych, dlatego jej degeneracja jest procesem nieodwracalnym.


Z badań miałam robione RTG ramienia i barku - nic nie wykazało, następnie USG ramienia i barku w którym oprócz drobnych zmian zwyrodnieniowych i mm torbielka nic niepokojącego nie wyszło, Rezonans Magnetyczny ramienia i barku wskazał na te same zmiany co USG - tu lekarz stwierdził że te niewielkie zmiany nie mają prawa boleć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty