wtorek, 9 lutego 2016

Połączenia nerwowe w mózgu

Synapsa – miejsce komunikacji błony kończącej akson z błoną komórkową drugiej komórki - nerwowej lub komórki efektora (narządu wykonawczego), np. Impuls nerwowy zostaje przeniesiony z jednej komórki na drugą przy udziale substancji o charakterze neuroprzekaźnika (zwanego czasem neurohormonem) – mediatora synaptycznego (synapsy chemiczne) lub na drodze. Już jedna dawka leku na depresję zmienia połączenia nerwowe w mózgu.


Nowe połączenia w mózgu powstają jako wynik celowego lub mimowolnego procesu uczenia się, wykraczającego daleko poza nabywanie szkolnej wiedzy. Jest to plastyczność związana z uczeniem się i pamięcią.

Jej podstawą jest, podobnie jak w przypadku plastyczności rozwojowej, zmiana siły i liczby połączeń synaptycznych. Plastyczność mózgu lub neuroplastyczność, może być określona, jako zdolność układu nerwowego do zmian. Neuroplastyczność odnosi się do zdolności, jaką mają neurony do regeneracji i tworzenia nowych połączeń. Istnieją ćwiczenia neuroplastyczności, które pozwalają na zwiększenie zdolności mózgu do regeneracji i restrukturyzacji. Jądro ogoniste znajduje się głęboko w mózgu i uważa się, że jego funkcjonowanie odpowiada za pamięć i motywację do działania, podczas gdy kora przedczołowa reguluje nasze emocjonalne zachowania.


Oba te obszary są jakby filtrem negatywnych. Tak więc obecnie, aby uchronić połączenia nerwowe w mózgu przed zniszczeniem, nie pozostaje nam nic innego jak tylko pamiętać o regularnych ćwiczeniach i zdrowej diecie, którą warto wzbogacić w produkty zawierające resweratrol (niekoniecznie wino).

Mózg jest w stanie odbudowywać swoje komórki nerwowe i tworzyć nowe połączenia między tkankami nerwowymi. Koniecznie zobacz też artykuł: Mózgowy szlak przyjemności. Aby jednak ten niezwykły proces mógł zajść bez przeszkó musimy stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Wykazano również, że soplówka wpływa na zmniejszenie płytek amyloidowych, które zaburzają przekaźnictwo nerwowe w mózgu.


Amyloid to szkodliwe białko, które utrudnia funkcjonowanie nerwów i pojawia się przede wszystkim przy chorobie Alzheimera i innych chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona. W XX wieku badania tkanki nerwowej prowadzone przez Santiago Ramón y Cajal skłoniły go do wyprowadzenia twierdzenia, iż „W dorosłych ośrodkach nerwowych szlaki nerwowe są ustalone, zakończone, nie do zmienienia. Wszystko może umrzeć, nic nie zregeneruje”. Pierwsze wzmianki przeciw tej teorii zamieścił w swojej pracy Jerzy Konorski.


Za pracę mózgu odpowiadają połączenia między neuronami (synapsy), które kształtują się już w życiu płodowym. Mózg-Artysta, czyli kilka słów o neuroplastyczności. Przez lata uważano, że nasz mózg działa na zasadzie maszyny przetwarzającej informacje i nie podlega zmianom w toku rozwoju ontogenetycznego. Dziś wiadomo, że zdolności mózgu są oszałamiające - potrafi się on zmieniać, reorganizować, adaptować, naprawiać, uczyć się.


Znaczne ilości tego kwasu zawierają szpinak, grochy, fasolka, całe ziarna zbóż czy jaja. Natomiast witaminy z grupy B szczególnie Buznano za odgrywające główną rolę w zwiększaniu cyrkulacji przepływu krwi w mózgu i wygładzaniu włókien nerwowych. Dzięki uczeniu się w mózgu powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi.


Stymulacja umysłu przez angażowanie go w coraz to nowe, interesujące zadania, kontakt z różnorodnymi bodźcami, aktywuje go i napędza tworzenie nowych komórek nerwowych.

Kompletnie nie wiemy jak reagować, a czas jest tutaj najważniejszy. W zasadzie w ciagu dni powinno się rozpocząć rehabilitację, dietę, środki odbudowujące połączenia nerwowe jak chociażby neuroaid. W tym przypadku każda sekunda jest na wagę złota! Bardziej rozwinięte sieci nerwowe zawierają na drodze przekazywania sygnału stacje pośredniczące (interneurony), jak również ich aktywność jest modyfikowana przez sygnały przekazywane z dodatkowych obwodów, bądź w ogóle z innych sieci. Obwody komórek nerwowych mogą sterować własną aktywnością, jeżeli z punktu końcowego przekażą połączenia wsteczne do punktu.


Słabe połączenia nerwowe widoczne są bowiem dzięki przeprowadzonemu obrazowaniu. Największe różnice w jakości połączeń nerwowych widoczne są przede wszystkim w okolicy Brocka, czyli w części mózgu odpowiedzialnej za procesy językowe. Podejmij większe wyzwanie biorąc prysznic lub ubierając się w ciemności czy myjąc zęby drugą ręką.


Takie ćwiczenia pomagają budować nowe połączenia nerwowe w mózgu. Uwaga jest niezbędna do wykonywania niemal wszystkich codziennych czynności. Najpierw powstają wszystkie jego części, komórki nerwowe – neurony, a później połączenia między nimi nazywane synapsami.


Mózg jest najbardziej energochłonnym narządem organizmu – do intensywnego rozwoju potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, przede wszystkim kwasów z grupy omega-3. Nie ma wątpliwości, że geny odgrywają rolę w przynajmniej niektórych formach zaburzenia. Ponadto, u dzieci, u których rozwija się później autyzm często dochodzi do gwałtownego rozwoju mózgu w pierwszym roku życia, co może wiązać się z nadprodukcją komórek, które przenoszą impulsy nerwowe w białej substancji mózgu.


Naczyniaki mózgu, inaczej malformacje tętniczo-żylne mózgu, to nieprawidłowe skupiska naczyń powstałe w wynik połączenia tętnic i żył w mózgu. W naczyniaku krew płynie pod wysokim ciśnieniem, z dużą prędkością, co uniemożliwia przekazanie komórkom mózgowym tlenu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty