poniedziałek, 30 marca 2015

Badanie mięśni emg

Badanie EMG nie wymaga szczególnego przygotowania. Poprzez takie badanie lekarz może sprawdzić działanie mięśni w stanie spoczynku, reakcji na elektrody oraz. Wykonując badanie emg wykorzystujemy elektrody powierzchniowe umieszczone na skórze bezpośrednio nad mięśniem unerwianym przez dany nerw obwodowy. Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia tych jonów w obrębie komórki mięśniowej dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki.


Okazuje się przydatna w diagnozowaniu wielu chorób o podłożu neurologicznym.

Dzięki niej dowiemy się, w jakim miejscu zlokalizowane są patologie oraz jaki mają charakter. Badania EMG mogą okazać się przydatne również w diagnostyce rwy kulszowej oraz barkowej. Jest rutynowo wykonywanym, małoinwazyjnym badaniem niezbędnym do oceny rodzaju, lokalizacji i stopnia uszkodzenia nerwów obwodowych i mięśni. Ile kosztuje badanie EMG?


Zniżka na Kartę Dużej Rodziny. EMG (badanie elektromiograficzne) opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta jest wynikiem zdolności wybiórczego przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki mięśniowej w trakcie jej pobudzenia przez impuls nerwowy.

Prowadzi to do nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu między wnętrzem komórki, a powierzchnią jej błony. Jest to badanie mięśni wykonywane w celu diagnostyki ich czynności elektrycznej. Pracownia posiada najnowocześniejszy aparat do badań EMG w Warszawie. EMG umożliwia zlokalizowanie zmian patologicznych w mięśniach, poznanie ich wielkości i charakteru.


Czas trwania badania zależy od ilości zbadanych nerwów i mięśni. Po badaniu pacjent od razu może powrócić do codziennej aktywności. Na kompletne EMG składają się cztery rodzaje badań: elektroneurografia (badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych), badanie mięśni, badanie transmisji nerwowo-mięśniowej i badanie nadpobudliwości nerwowo- mięśniowej.


Elektromiografia - na czym polega badanie? W prywatnych klinikach za każde z wymienionych badań płaci się osobno. Ma zastosowanie przy podejrzeniu chorób zapalnych mięśni, przy chorobie krążków międzykręgowych (dyskopatii), jest także wykonywane pomocniczo przy ocenie uszkodzenia nerwów.


W interpretacji wyniku najważniejszy jest wywia zgłaszane objawy, wynik badania przedmiotowego oraz inne dane jak np choroby towarzyszące. Opisane zmian spotykamy w wielu chorobach, czasem bardzo poważnych. Ważny jest też zakres wykonanego badania.


ENG, czyli badanie przewodnictwa nerwowego ocenia czynność nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane. Jeżeli zostali Państwo skierowani na badanie EMG najprawdopodobniej oznacza to, iż Państwa lekarz podejrzewa chorobę nerwów lub mięśni.

Oznacza on zapis czynności mięśnia. EMG jest skrótem od słowa elektromiografia. Jedyną wiarygodną metodą diagnostyczną zespołu cieśni nadgarstka jest badanie EMG (elektromiograficzne).


Najczęściej by potwierdzić, lub wykluczyć CTS (zespół cieśni nadgarstka) wykonujemy badanie EMG z użyciem elektrod powierzchniowych umieszczanych na skórze bezpośrednio nad mięśniem unerwianym przez stymulowany nerw. EMG) badanie pobudliwości mięśni (np. próba tężyczkowa) ocenę transmisji nerwowo-mięśniowej (np. próby miasteniczne). Badania neurograficzne: polega na pobudzeniu włókien czuciowych, ruchowych nerwów obwodowych impulsami elektrycznymi o niewielkim natężeniu, rzędu kilkunastu miliamperów. Kiedy udać się na badanie EMG? Na badanie EMG, czyli elektromiografię, kierowani są pacjenci, u których niezbędne jest dokonanie oceny funkcjonowania mięśni i nerwów.


Co to jest badanie EMG, dla kogo jest przeznaczone i na czym polega? Pozwala lekarzowi zdiagnozować wiele chorób neurologicznych i układu. Jak przebiega badanie EMG? W trakcie badania występować może uczucie dyskomfortu związanego z ukłuciem.


Jeśli lekarz ma wątpliwości co do funkcjonowania układu mięśniowego oraz obwodowego układu nerwowego – zleca badanie EMG (elektromiografia). To ważny krok na drodze do postawienia diagnozy mówiącej o zespole cieśni nadgarstka, a także miastenii czy rdzeniowym zaniku mięśni. Początkowe objawy miastenii uogólnionej.


Wiemy że, w początkowej fazie miastenii ma miejsce słabość mięśni nie zmęczenie. Odczuwanie słabości jest większe podczas wysiłku fizycznego i ustępuje po odpoczynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty