Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i uczenia się w klasie. Zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej często sprawiają dzieciom wiele kłopotów szkolnych. Biorąc pod uwagę znaczenie tego problemu, omówię teraz problemy istotne dla tych zaburzeń. Zaburzenie koordynacji ruchowej u dzieci i osób dorosłych mogą być spowodowane urazami głowy, guzem móżdżku i uszkodzeniem rdzenia kręgowego. WICZENIA KOORDYNACJI WZROKOWO-RUCHOWEJ ORAZ SPRAWNOŚCI GRAFOMOTORYCZNEJ DLA DZIECI - LETNICH 1) Budowanie, zabawy konstrukcyjne z klocków (drewnianych, plastikowych), konstruowanie prostych modeli przestrzennych najpierw wg wzoru, a następnie bez wzoru.
Oczywiście nie każde z nich są efektem schorzeń układu nerwowego.
Niekiedy powodują je choroby lub uszkodzenia innych narządów, a także niedobory niektórych składników. Z kolei ataksja rdzeniowa, poza utratą koordynacji ruchowej i zaburzeniem równowagi (nasilającym się przy próbie zamknięcia oczu w pozycji stojącej), przyczynia się także do zaburzenia czucia dotyku, położenia i wibracji. U dziecka w wieku przedszkolnym u którego występują zaburzenia koordynacji wzrokowo- ruchowej występuje mała precyzja ruchów i trudności w czasie wykonywania nawet prostych zadań. O koordynacji wzrokowo-ruchowej… co to jest, objawy zaburzonej lub słabo rozwiniętej koordynacji wzrokowo-ruchowej, propozycje ćwiczeń usprawniających koordynację wzrokowo - ruchową dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to zjawisko złożone i wiąże się z zaburzeniami koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej.
Dzieci z zaburzeniami manualnymi mają trudności z koordynacja palców, dłoni i przedramienia, często wypadają im z rąk przedmioty, nie potrafią precyzyjnie wyciąć obrazka przy pomocy nożyczek. Jednak, nie u każdej jednostki rozwój przebiega w sposób uporządkowany i zgodny. O wzroku człowieka wiadomo bardzo dużo.
O percepcji wzrokowej, czyli jak by to powiedziała moja mama „o po prostu patrzeniu na otaczający nas świat” wiemy też wiele.
Jednak ostatnio coraz więcej czytamy o zaburzeniach percepcji albo koordynacji wzrokowo – ruchowej. Skąd się biorą takie zaburzenia? Zazwyczaj deficyty rozwojowe wiążą się z zaburzeniami w zakresie analizatorów (oka, ucha, zmysłu równowagi, dotyku, rzadziej węchu i smaku).
Psychologowie diagności mówią wówczas ogólnie o zaburzeniach percepcji słuchowej czy wzrokowej, zaburzeniach koordynacji wzrokowo-ruchowej (dostrajanie ruchów na linii oko-ręka). Jej zaburzenia łatwo rozpoznać – dzieci ze słabo wyćwiczoną koordynacją wzrokowo-ruchową charakteryzują się słabą precyzją ruchów i przejawiają trudności podczas wykonywania prostych zadań. Należą do nich takie czynności jak ubieranie się, prawidłowe chwytanie i rzucanie piłki, utrzymanie równowagi przy staniu na jednej. Percepcja wzrokowa - zaburzenia, objawy, ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę wzrokową - referat. Są to: - koordynacja wzrokowo-ruchowa, - spostrzeganie figury i tła, - stałość spostrzegania, - spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni, - spostrzeganie stosunków przestrzennych.
Zaburzenia procesów Integracji Sensorycznej mogą być przyczyną nadpobudliwości psychoruchowej, impulsywności, braku koncentracji uwagi, nadwrażliwości dotykowej, słuchowej oraz niskiej samooceny. Istnieją dzieci, u których ogólny rozwój wykazuje pewne jego zaburzenia. ZABURZENIA KOORDYNACJI WZROKOWO-RUCHOWEJ A METODY Człowiek jest istotą dynamiczną i ciągle rozwijającą się, podlegającą zmianą, które zmierzają raczej do przodu niż wstecz. Często występującym zaburzeniem rozwoju ruchowego jest zaburzenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Dzieci jakby nie potrafią dostosować swoich ruchów do właściwości przedmiotów, np.
Zaburzenia będą prowadzić do poważnych problemów w zadaniach, które wydają się bardzo proste. Spowodują kłopoty z uczeniem się, uprawianiem sportów, a nawet w codziennych obowiązkach (jak jedzenie i mycie się). Przy tego typu zaburzeniach zaleca się podjęcie terapii integracji sensorycznej.
Zajmuje to kilka minut, a skutecznie ją poprawia: robienie jaskółki – ćwiczenie, które wykonać można rano zaraz po przebudzeniu. Wystarczy, że staniesz na jednej nodze, tułów pochylisz do przodu, a ręce rozchylisz w boki, aby. Lateralizacja skrzyżowana w zakresie ręki i oka powoduje zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej i utrudnia dziecku kontrolę wzrokową pracy ręki.
Dzieci te mają problemy w pisaniu, a objawem tego są litery niekształtne, w nierównych odstępach, uczeń ma też skłonność do opuszczania linijek. Dopiero w dalszym toku nauki ujawniają się kłopoty wynikające z obniżonej sprawności analizatora słuchowego. Nic dziwnego, że wiele osób stara się ją poprawić.
Poniżej przedstawiamy najlepszych sposobów, które pomogą ją ukształtować lub wytrenować. Bez informacji o tym, jak zachowuje się ciało, koordynacja wzrokowo-ruchowa byłaby niemożliwa. Na przykła gdy wchodzimy po schodach, mózg musi otrzymywać dane o tym, czy stopa już stanęła na kolejnym stopniu, czy jest równo ułożona, czy można się na niej oprzeć. MOTORYKA DUŻA: bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkó gra w klasy, gra w piłkę, zabawy równoważne, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, związane z rzutem, celowaniem. Rozwój motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka.
Ale problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową mogą być także powodowane prze rozwijająca się wadę wzroku lub zaburzenia widzenia. Zez, uciekające oko, leniwe oko – wszystkie te zaburzenia mogą powodować kłopoty z koordynacją oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Koordynacja oko-ręka a problemy okulistyczne. Zaburzenia czynności ruchowych stanowią grupę objawów, których wspólną cechą są nieprawidłowości w zakresie ruchów ciała, napięcia mięśni, zdolności do koordynowania złożonych czynności, co skutkować może także zaburzeniami chodu.
Do tej grupy zalicza się objawy, takie jak zaburzenia napięcia mięśniowego, spowolnienie ruchowe oraz występowanie ruchów mimowolnych. Zaburzenia lateralizacji odbijają się wtedy w sposób decydujący na nauce dziecka, jeżeli współwystępują z innymi zaburzeniami rozwoju, przede wszystkim z wadliwą koordynacją wzrokowo-ruchową, zaburzeniami orientacji przestrzennej. Jasnoczerwona krew w kale, wymioty z krwią lub czarny, smolisty kał. Nieprawidłowy zapach moczu.
Ból w klatce piersiowej. Modelowanie w plastelinie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.