To powoduje coraz szybciej pojawiające się u nich dolegliwości ze słuchem. To cena, jaką młodzi ludzie płacą za bezpośrednie obcowanie z groźnymi decybelami. Czy głośne słuchanie muzyki jest zagrożeniem dla naszego słuchu i przy ilu decybelach można stracić słuch?
Ludzie różnią się wrażliwością na dźwięk. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że dźwięk powyżej dB(A) może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Gdy trzeba krzyczeć, aby być słyszalnym dla otoczenia, to najprawdopodobniej poziom dźwięku w otoczeniu wynosi dB(A) lub więcej. Im wyższy poziom, tym większe jest ryzyko uszkodzenia słuchu. Dźwięki o natężeniu powyżej decybeli osłabiają słuch i powodują jego ubytki, a powyżej 1grożą jego mechanicznym uszkodzeniem.
Próg bólu ludzkiego ucha wynosi 1decybeli. Wzrost natężenia dźwięku tylko o decybeli odbierany jest przez nas jako dwukrotne zwiększenie głośności dźwięku. Każda fala dźwiękowa może być wykryta przez ucho, w narządzie słuchu przetworzone na impulsy nerwowe i za pomocą nerwu słuchowego przekazane do ośrodka słuchu w mózgu, tam są odczytywane jako dźwięki o różnym natężeniu – od szelestu do ogłuszającego ryku startującego odrzutowca.
Natężenie dźwięku mierzymy w decybelach. Uraz akustyczny to odbiorcze uszkodzenie słuchu spowodowane nadmiernym hałasem. Może on nastąpić w wyniku głośnego wybuchu, eksplozji czy wystrzału z broni palnej. Do urazu dochodzi, gdy dźwięk o szczególnie dużym natężeniu spowoduje gwałtowny skok ciśnienia w uchu wewnętrznym.
Testy wykazały, że już decybeli (dB) może spowodować trwały ubytek słuchu. Granicą bólu jest dźwięk o natężeniu 1dB, a więc taki, jaki wytwarza startujący samolot. Przy 1dB (tak hałasuje rakieta nośna) następuje pęknięcie błony bębenkowej w uszach, zaś uszkodzenie płuc ma miejsce przy dźwięku o natężeniu 2dB.
Przy takim hałasie mogą nastąpić skokowe. To prawie tyle co odgłos młota pneumatycznego, czy startującego samolotu. Hałas – dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako: „bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Międzynarodowa Organizacja Pracy określa hałas jako każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu, albo być szkodliwy dla zdrowia lub niebezpieczny z innych względów.
Audiogram (wynik badania słuchu) w przypadku problemów ze słuchem może wyglądać różnie w zależności od tego co jest przyczyną niedosłuchu. Jeśli krzywe badania tonalnego i kostnego są w normie (czyli słyszysz dźwięki do – dB) to nie masz o co się martwić. Im bliżej linii zerowej tym lepsze słyszenie.
C nie może przekroczyć wartości 1dB. B mechaniczne zniszczenie struktur organizmu. Wywołuje mdłości i zaburzenia błędnika. Dopuszczalny poziom hałasu. Zgodnie z polskimi prawem najwyższe dopuszczalne natężenie w środowisku dźwięku A wynosi 1decybeli, a szczytowy poziom dźwięku C 1decybeli.
Testy przeprowadzone przez Europejską Agencję Kosmiczną wykazały, jak dźwięk wpływa na ludzki organizm. Okazuje się, że pewien poziom jego natężenia może nawet zabić! Już decybeli może spowodować trwały ubytek słuchu.
B to granica bólu, zaś przy 1dB następuje pęknięcie błony bębenkowej. Problem wynikający z braku lub uszkodzenia nerwu słuchowego może powodować ubytek słuchu typu centralnego. Głuchota (utrata słuchu) nerwopochodna - przyczyny. Tego rodzaju uszkodzenie bywa zazwyczaj bardzo głębokie i nieodwracalne.
Aparaty słuchowe oraz implanty ślimakowe nie są w stanie skompensować ubytku, ponieważ nerw nie przewodzi informacji akustycznych do mózgu. W związku z tym podawanie leków o działaniu ototoksycznym lub narażanie ich na wyjątkowy hałas może spowodować szumy uszne lub uszkodzenie słuchu. Z kolei dzieci starsze, których słuch nie do końca funkcjonuje prawidłowo mogą skarżyć się dodatkowo na zawroty głowy, które także mogą mieć związek z uszkodzeniem narządu. A hałasu w ciągu 8-godzinnego dnia pracy.
Hałas powoduje zmęczenie i niekorzystnie wpływa na fizjologię organizmu, przede wszystkim jednak niszczy słuch. Jego uszkodzenia spowodowane nadmiarem decybeli stały się problemem. Kiedy Twoje dziecko lub dziecko ma problemy ze snem, możesz użyć urządzenia dźwiękowego do tworzenia szumu tła w sypialni. Obecność tła białego szumu maskuje inne dźwięki i zapewnia kojący dźwięk, który może poprawić wzorce snu. Jeśli używasz maszyny dźwiękowej dla swojego dziecka, naucz się unikać ewentualnego zdrowia.
PISK W MÓZGU a USZKODZENIE fragmentu NERWU SŁUCHOWEGO. Obecnie jeden na pięciu nastolatków ma problemy ze słuchem. Zdaniem ekspertów jest to częściowo spowodowane używaniem słuchawek wewnątrzusznych. Shapiro, audiolog i profesor kliniczny z centrum medycznego NYU Langone tłumaczy w rozmowie z amerykańskim Business Insiderem, jak słuchawki wpływają na słuch. Ubytek słuchu mierzony w decybelach.
Stopień ubytku słuchu wyrażany w decybelach pozwala określić tzw. Innymi słowy wyznacza najniższy słyszalny dźwięk. Do wyznaczenia progu słyszenia niezbędne są badania audiometryczne. W czasie takiego badania pacjent jest pobudzany dźwiękami o różnym natężeniu i o. Regularna ekspozycja na dźwięki powyżej 1decybeli może prowadzić do trwałego ubytku słuchu Aby porównać hałas badawczy z tymi, które możemy napotkać w codziennym życiu, Amerykańskie Stowarzyszenie Mowy i Języka wymienia dźwięk piły łańcuchowej lub najwyższego wyjścia dla odtwarzacza MPprzy 1decybelach, podczas gdy.
W rezultacie dojdzie do utraty słuchu wywołanej hałasem. Do jej symptomów należy zniekształcenie lub przytłumienie słyszanych dźwięków oraz trudności ze zrozumieniem mowy. Utrata słuchu może być spowodowana przez jednokrotną ekspozycję na skrajnie głośny dźwięk — taki jak strzał z broni palnej.
W części chrzestnej znajdują się gruczoły produkujące woskowinę (zawiera przeciwciała) oraz włosy. Przewód słuchowy zewnętrzny kieruje dźwięk do dalszej części narządu słuchu, a także wzmacnia dźwięk w wąskim paśmie częstotliwości (kHz) o ok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.