wtorek, 11 sierpnia 2020

Niedosłuch odbiorczy audiogram

Drugi audiogram przedstawia prawidłowe słyszenie na uchu prawym a na lewym uchu ubytek słuchu typu przewodzeniowego (niedosłuch przewodzeniowy). Trzeci audiogram przedstawia na prawym i lewym uchu ubytek słuchu typu odbiorczego (niedosłuch odbiorczy). Krzywa powietrzna składa się bowiem z dwóch komponentów – odbiorczego i przewodzeniowego, zaś krzywa kostna, zawsze składa się tylko z jednego komponentu – odbiorczego. Taki przypadek nazywamy niedosłuchem odbiorczym.


Na audiogramie może wyglądać np.

Na podstawie audiogramu protetyk jest w stanie m. Jeśli cierpisz na utratę słuchu, protetyk objaśni Ci wynik audiogramu. Audiogram ilustruje Twój słuch, przedstawiając Twój próg słyszenia na różnych częstotliwościach. Każda część ucha odgrywa istotną rolę w przekazywaniu informacji akustycznych do mózgu. Ubytek słuchu jest wynikiem uszkodzenia jednej lub kilku części ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Oprócz tego istnieje jeszcze tzw.


Już przewodnictwo kostne nie leży wówczas na osi obojętnej, poza tym istnieje znaczna różnica pomiędzy przewodnictwem kostnym a powietrznym.

Drugi rodzaj (typ II)cechuje się obniżeniem obniżenie zapisu tonów ciągłych dla wysokich częstotliwości (tony przerywane jw.) Ten typ zapisu występuje przy głuchotach pochodzenia ślimakowego. Audiogram jest wykresem przedstawiającym zdolność słyszenia osoby badanej i stopień ubytku słuchu w obu uszach. Liczby te reprezentują częstotliwości, czyli różną wysokość dźwięku.


Częstotliwość wyrażana jest w cyklach na sekundę, czyli hercach. Wyjątkiem są guzy kąta mostowo-móżdżkowego, które są leczone operacyjnie. Audiometria tonalna jest to metoda badania słuchu, służąca do oceny progu słyszenia. To badanie słuchu pozwala określić rodzaj i głębokość upośledzenia tego zmysłu - określa stopień ubytku słuchu w zależności od częstotliwości dźwięku i pozwala ustalić, czy mamy niedosłuch odbiorczy czy przewodzeniowy.


Z reguły występuje na poziomie ślimaka, a konkretnie mieszczącego się w nim narządu Cortiego i spowodowany jest degradację komórek słuchowych odpowiedzialnych za zamianę fali. Audiogram po stronie lewej – niedosłuch mieszany, audiogram po stronie prawej – niedosłuch przewodzeniowy. Drugi typ niedosłuchu pojawiającego się w konsekwencji infekcji wirusowych jest ubytek słuchu odbiorczy (zmysłowo-nerwowy). Przyczyną tego typu problemów ze słuchem może być uszkodzenie ślimaka lub nerwu słuchowego (do czego może dojść w wyniku grypy, kiedy to wirusy atakują delikatny nerw w uchu wewnętrznym). W przypadku niedosłuchu odbiorczego (uszkodzenie elementów zmysłowo-nerwowych narządu słuchu) krzywe przewodnictwa kostnego i powietrznego leżą tuż obok siebie.


Brak jest rezerwy ślimakowej. Przy głębokich niedosłuchach odbiorczych krzywej przewodnictwa kostnego nie udaje się wykreślić ze względów technicznych. Przy niedosłuchu przewodzeniowym zrobienie głośniej zwykle znacznie poprawia zrozumiałość.

Zaburzeniu słuchu towarzyszą niekiedy szumy uszne, uczucie zatkanego ucha, ból, zawroty głowy. Konieczne jest określenie rodzaju niedosłuchu (odbiorczy, przewodzeniowy, mieszany), a także jego stopnia. Osoby z uszkodzeniami w obrębie ślimaka gorzej słyszą dźwięki z większej odległości, mają trudności ze słyszeniem słów podczas rozmów telefonicznych, a także silniej skupiają swoją uwagę w trakcie konwersacji z. Audiogram do określenia powietrza i kości przewodzenie dźwięku dla różnych częstotliwości i porównać go z normą. Dla niedosłuchem odbiorczym charakteryzuje się ostrymi zakrętami przerwy obu typach przewodnictwa. Dlatego też, w przypadku podejrzenia rozwoju utraty słuchu należy niezwłocznie skontaktować się z. Witam, moja letnia córka miała zdiagnozowany obustronny niedosłuch odbiorczy db, zaaparatowana w wieku miesięcy.


W listopadzie ubiegłego roku audiogram wyszedł jak zwykle. A oto typowy audiogram prezentujący wynik pomiaru u pacjenta z niedosłuchem przewodzeniowyJak widać na audiogramie głębokość ubytku słuchu mierzona z wykorzystaniem przewodnictwa powietrznego jest znacznie niższa od mierzonej z wykorzystaniem przewodnictwa kostnego. W połowie grudnia przeszła ospę wietrzną. Upośledzenie słuchu postępuje wolno, na przestrzeni lat.


Wyniki audiometrii tonalnej pomagają także zdiagnozować niedosłuch odbiorczy. U pacjentów dotkniętych tym problemem na wykresie widoczne są krzywe, które przebiegają bardzo blisko siebie, ale mają wysoki próg słyszenia. Oznacza to, że przyczyn ubytku słuchu należy szukać w uchu wewnętrznym lub nawet w mózgu.


Wyróżnia się niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch odbiorczy, a także mieszany. Leczenie opiera się z reguły na usunięciu przyczyny. Stosuje się również aparaty słuchowe, które dobierane są na podstawie badania audiometrycznego oraz indywidualnych potrzeb. Na Twoim audiogramie mogą znajdować się dodatkowe oznaczenia, które pozwolą Ci zrozumieć wyniki, a protetyk słuchu powinien je dokładnie omówić. Te oznaczenia wskazują na stopień ubytku słuchu.


Próg słyszenia 0-to norma, ale już może oznaczać lekki ubytek. Ubytek słuchu odbiorczy polega na tym, że dźwięk jest doprowadzany do ucha wewnętrznego, ale nieprawidłowo przekształcany jest na impulsy nerwowe. Przez co dźwięki nie są prawidłowo rozpoznawane. AUDIOMETRIA TONALNA (audiogram) ocenia próg słyszenia, dzięki czemu w przypadku niedosłuchu jesteśmy w stanie określić rodzaj i głębokość upośledzenia słuchu. Z badania tego dowiadujemy się, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, czy dalszych odcinkach drogi słuchowej.


Niedosłuch dzieli się na lekki, średni, ciężki i głęboki. Gdy krzywe się pokrywają, ale obie odbiegają od normy, stwierdza się niedosłuch odbiorczy. O niedosłuchu typu mieszanego mówimy, jeśli wartości dla obu krzywych są nieprawidłowe, ale nie nakładają się na siebie – przewodnictwo kostne jest lepsze od powietrznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty