wtorek, 2 czerwca 2020

Cechy tętna

Tętno może być twarde (pulsus durus), miękkie (pulsus mollis) bądź dwubitne. Cechy wyczuwanego tętna Zarejestrowane tętno można opisać na kilka sposobów oraz można wyróżnić kilka podstawowych jego cech. Prawidłowa interpretacja tych cech pozwala dostarczyć lekarzowi istotnych informacji na temat funkcjonowania naszego układu krążenia, a także ogólnej kondycji całego organizmu.


Zarejestrowane przez nas tętno można scharakteryzować na kilka sposobów, niemniej jednak wyróżnia się kilka podstawowych cech. Ich prawidłowa interpretacja dostarcza lekarzowi bardzo wiele informacji na temat kondycji naszego układu krążenia, a także ogólnego stanu organizmu.

Kolejnymi cechami ocenianymi podczas badania tętna są: Miarowość - o miarowym (regularnym) tętnie mówimy, gdy odstępy pomiędzy uderzeniami są jednakowe, a ich siła jest do siebie zbliżona. Stany związane z niemiarowym tętnem to arytmie tak jak min. Tętno to falisty ruch ściany tętnic powstający zależnie od skurczów serca i elastyczności ścian naczynia. Badanie tętna polega na oglądaniu tętnic położonych płytko pod skórą, badaniu palpacyjnym oraz osłuchiwaniu.


U osoby dorosłej bada się palpacyjnie (obustronnie) tętnice. Objętość wyrzutowa lewej komory wtłoczona do aorty powoduje jej rozciąganie, wzrost ciśnienia i powstanie fali ciśnieniowej. Towarzyszące jej odkształcenie naczyń tętniczych określane jest falą tętna.

Prędkość z jaką rozchodzi się. Tętno to inaczej pulsowanie ścian tętnicy pod wpływem fali przepływającej krwi, które wyczuwa się po przyłożeniu palców do dużych tętnic. Aby umieć dobrze ocenić tętno, trzeba mieć spore doświadczenie kliniczne, dlatego nieprawidłowe tętno to objaw stwierdzany raczej przez lekarzy, niż samych pacjentów. Do badania tętna nie stosuje się kciuka, ponieważ w ten sposób można pomylić tętno badanego z własnym.


W czasie mierzenia pulsu zwraca się uwagę na cechy tętna , którymi są: częstotliwość (ilość wyczuwanych uderzeń w ciągu minuty), której wartości prawidłowe zależą głównie od wieku. Inne jest jednak u płodu, niemowlęcia, dziecka, nastolatka i seniora. O czym świadczy wysokie i niskie tętno?


Sprawdź, czy twoje tętno maksymalne jest prawidłowe i nie przekraczasz dozwolonej normy! Napięcie tętna to siła oporu tętnicy, którą można wyczuć przy badaniu palpacyjnym oraz cecha pulsu, która związana jest z ciśnieniem tętniczym. Wyróżnia się tętno miękkie (pulsus mollis) i tętno twarde (pulsus dursus). Możliwa przyczyna tętna twardego: zwężenie zastawki aortalnej. Fala tętna – fala podwyższonego ciśnienia przemieszczająca się wzdłuż tętnicy głównej (aorty) i odchodzących od niej tętnic w kierunku tętniczek, spowodowana wyrzutem krwi z lewej komory serca do aorty.


Tętno (puls) odzwierciedla rytmiczne rozciąganie się ścian naczyń krwionośnych wywołane zmianami ciśnienia wywołanymi skurczami i rozkurczami serca. Czujnik tętna HRM-Run umożliwia korzystanie z najbardziej zaawansowanych funkcji dynamiki biegu w wysokiej klasy zegarkach biegowych Forerunner. Mały, lekki moduł ma tę samą szerokość, co wygodny, łatwo regulowany, nieześlizgujący się pasek.


Cechy tętna Płytkie (powierzchniowe): Najbardziej wyczuwalne na powierzchni nawet przy lekkim dotyku.

Głębiej pod skórą może być słabsze lub zupełnie niewyczuwalne. Najczęściej wskazuje na powierzchniową pa­tologię, taką jak atak Zimnego Wiatru. W tym przypadku Qi unosi się i zatrzymuje tuż pod powierzchnią ciała, aby. Tymczasem można mieć prawidłowe ciśnienie krwi i niewłaściwe tętno - dlatego współczesne, nowoczesne aparaty do pomiaru ciśnienia wskazują również wysokość tętna.


Oba te pomiary pozwalają wyciągnąć inne wnioski i inne informacje, dlatego warto kontrolować tak jedno, jak i drugie. Jakie powinny być cechy poprawnego tętna? Wymaga podkreślenia, że w przypadku tętna istotna jest nie tylko jego wartość, ale i inne jego cechy. Określanie takich cech pulsu nie jest jednak łatwe i stwierdzanie ich rodzice powinni pozostawić jednak lekarzom. Ci śnienie t ętnicze krwi Krew kr ąŜy w układzie naczy ńkrwiono śnych dzi ęki ci śnieniu wytwarzanemu w czasie pracy serca.


W cyklu pracy serca wyróżniamy skurcz i rozkurcz. Podczas skurczu (systole) krew wyrzucana jest z komór do tętnic. W czasie rozkurczu (diastole) krew napływa z przedsionków do komór. Ciśnienie tętnicze krwi W momencie skurczu komór serca krew napływa do tętnic, co powoduje wzrost ciśnienia. Przykładając opuszki dwóch lub trzech palców do skóry nad tętnicą promieniową powyżej nadgarstka, można określić główne cechy tętna : miarowość, częstość, amplitudę oraz wypełnienie.


Tętno płodu norma – ta fraza jest często poszukiwana w wyszukiwarkach internetowych. Być może powodem jest fakt, iż choć mały człowiek rozwijający się w łonie swojej mamy wydaje się być naprawdę maciupeńki, to jego serduszko ma w sobie tyle miłości, że bije o wiele szybciej niż serca rodziców, rodzeństwa czy dziadków. Na jakie cechy tętna warto zwrócić uwagę podczas pomiaru? Oprócz częstotliwości, czyli liczby uderzeń na minutę, warto też spróbować określić: miarowość, czyli jednakowe odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi uderzeniami, siłę tętna – czy uderzenia są łatwo wyczuwalne, silne, czy może przeciwnie, słabe i ledwo.


Garmin Czujnik tętna HRM-Tri - Mamy To! Wybierz nas, mamy świetne ceny, możliwość zakupu na raty, dostawa i odbiór w sklepach Komputronik za darmo! Wybierz letnie doświadczenie i gwarancję najlepszej obsługi. Optyczny pomiar tętna Polar OHmonitoruje tętno dzięki opracowanej przez firmę Polar zaawansowanej technologi optycznego pomiaru tętna opartej na diodach LED.


Po skończonej pracy tętno osób mniej wydolnych dłużej powraca do wartości spoczynkowych w porównaniu z osobami o wyższej wydolności. Wielkość, częstość i miarowość tętna zależą od pracy serca. Niektóre cechy tętna obwodowego zależą od właściwości ścian tętnic np.


Sprawdzenie akcji serca płodu pozwala na ocenę prawidłowego wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka. Podsłuchiwanie pracy serca płodu w prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma większego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty