Zobacz odpowiedź na zadanie: Odpowiedcie na pytania 1. Jeśli układ hormonalny źle funkcjonuje, to również funkcjonuje źle cały organizm. Zaburzenia układu hormonalnego. Jeśli gruczoł w nieprawidłowy sposób wydziela hormony, powoduje to zaburzenie równowagi wewnętrznej organizmu, a utrzymujące się nieprawidłowości. Niekiedy obserwuje się opóźnienie w rozwoju mowy czy zdolności motorycznych (siadanie, chodzenie), rozwojowe zaburzenia w nauce, np. Nawet niewielkie odwodnienie może powodować podrażnienie i zaburzenia czynności mózgu.
Możemy w prosty sposób sprawdzić, czy nasz organizm jest dostatecznie nawodniony. Wystarczy uszczypnąć skórę z wierzchu dłoni i przytrzymać przez kilka sekund. Analizując zaburzenia rozwoju psychofizycznego należy mieć na uwadze następujące dane: co było powodem powstania zaburzenia, czy oddziaływały jakieś potencjalnie szkodliwe czynniki, czy przyczyniła. Systemem nadrzędnym regulującym wszystkie czynności organizmu jest ośrodkowy układ nerwowy.
Jego działanie zależy od czynników zewnętrznych, od środowiska otaczającego człowieka oraz od stanu całego organizmu, lecz podstawą działalności regulacyjnej ośrodkowego układu nerwowego jest jego prawidłowa struktura anatomiczna. Istnieje wiele teratogenów (czynników powodujących trwałe zaburzenia budowy lub czynności organizmu w okresie życia embrionalnego lub płodowego), które zaburzają rozwój potomstwa, powodując wrodzone upośledzenia jak anomalie rozwojowe, zaburzenia funkcjonowania, opóźnienie wzrostu lub śmierć dziecka. Większość teratogenów powoduje tylko niektóre z wymienionych skutków.
Jajniki Estrogeny (estradiol) Rozwój cech płciowych, popęd płciowy, regulacja cykli menstruacyjnych. Męska budowa ciała, zaburzenia popędu płciowego i płodności. Czynność hormonalna organizmu jest regulowana przez ośrodkowy układ nerwowy, a podstawową rolę odgrywa tu podwzgórze (część międzymózgowia). Hormony z krwią docierają do narządów docelowych wywierając wpływ na komórki, które są wrażliwe na ich działanie. Mogą powodować zaburzenie lub hamowanie pracy określonych narządów.
Czynności układu hormonalnego koordynuje układ nerwowy, szczególnie część międzymózgowia zwana podwzgórzem. Schorzenie objawia się wyraźnym zmniejszeniem ilości wydalanego moczu lub nawet jego brakiem oraz narastaniem objawów mocznicowego zatrucia organizmu Dwa główne rodzaje niewydolności nerek to: ostra rozwija się gdy dochodzi do nagłego załamania się czynności wydalniczej nerek, np. System regulacji organizmu poprzez hormony lub układ hormonalny człowieka: budowa i funkcja, choroby gruczołów i ich leczenie.
Wideo na temat budowy układu hormonalnego, gruczołów wydzielania wewnętrznego, zewnętrznego i mieszanego. Choroba jest takim stanem organizmu, kiedy to czuje się on źle, a owego złego samopoczucia nie można jednak powiązać z krótkotrwałym, przejściowym uwarunkowaniem psychologicznym lub bytowym, lecz z dolegliwościami wywołanymi przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność organizmu. Typowe w jej przebiegu są powikłania w obrębie dużych i małych naczyń krwionośnych, czyli mikro- i makroangiopatie, które uszkadzają i zaburzają czynności wielu narządów, a zwłaszcza oczu. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.
Definicja niepełnosprawności jest bardzo płynna i nie daje się jasno sprecyzować. Gruczoły płciowe (jądra i jajniki), zwane inaczej gonadami, w życiu płodowym rozwijają się ze wspólnego zawiązka, później różnicują się znacznie, zarówno pod względem budowy komórkowej, jak i zadań fizjologicznych w czynności rozrodczej oraz wewnątrzwydzielniczej. Przyczyną skróconej ich żywotności mogą być wrodzone wady budowy tych krwinek co do ich kształtu.
Ich główną czynnością jest utrzymywanie prawidłowej postawy lub podtrzymywanie niektórych czynności organizmu. Mięśnie te umożliwiają np. Nazywa się je mięśniami posturalnymi.
Anatomia móżdżku jest podobna do budowy mózgu. Udar móżdżku to nagłe wystąpienie ogniskowych lub globalnych zaburzeń jego czynności, wynikające z przyczyn naczyniowych. Osoba, która przeżyła udar, może cierpieć na trwałe zaburzenia równowagi czy koordynacji ruchowej.
Najważniejszym elementem profilaktyki udaru. Dodaj nowe hasło do słownika. Jeżeli znasz inne definicje pasujące do hasła „nagłe zaburzenie czynności organizmu, wywołane różnymi podnietami” możesz je dodać za pomocą formularza poniżej. Pamiętaj, aby nowe definicje były krótkie i trafne. Każde nowe znaczenie przed dodaniem do naszego słownika na stałe zostanie zweryfikowane przez moderatorów.
Zmiany budowy gruczołu takie jak guzki tarczycy lub ogólne powiększenie zwane potocznie wolem, jeśli nie są zmianami nowotworowymi, mają niezbyt groźne następstwa. Natomiast zaburzenia czynności narządu powodują zwykle poważne upośledzenie ogólnego stanu zdrowia. Kiedy poziom hormonów jest w normie, zwykle nasz organizm pracuje prawidłowo. Gdy jednak gruczoły dokrewne nie pracują prawidłowo i pojawia się ich nadmiar lub niedobór dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu i wystąpienia wielu niepożądanych objawów. Tak więc, receptory jako narządy czucia, określane również jako narządy zmysłów, są odbiornikami i przewodnikami bodźców zewnętrznych i wewnętrznych, a kod częstotliwości przekazywanych impulsów nerwowych jest zasadniczym źródłem informacji dla organizmu, o tym co dzieje się w otoczeniu lub wewnątrz organizmu (fol.4).
To najczęściej występująca skaza krwotoczna i zarazem najmniej inwazyjna. Przyczyną mogą być zaburzenia krzepnięcia wynikające z niedoboru kwasu foliowego, nieprawidłowej budowy płytek krwi lub zespołów chorobowych: zespołu Bernarda-Souliera, zespołu Fanconiego oraz zespołu Glanzmana. Nadnercza usytuowane są w przestrzeni zaotrzewnowej, nad górnymi biegunami nerek.
Występują parzyście, kształtem przypominając płaskie twory o przekroju półksiężycowym lub trójkątnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.