wtorek, 8 października 2019

Ból ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego jest często spotykaną bakteryjną infekcją powstałą w wyniku szerzenia się zakażenia z nosa, nosowej części gardła przez trąbkę słuchową do jamy bębenkowej. Trąbka u dzieci jest stosunkowo krótka i leży bardziej poziomo, co ułatwia rozprzestrzenienie się zakażenia tą drogą. Dlatego dzieci chorują na zapalenie ucha środkowego częściej.


Zapalenie ucha środkowego - odmiana ostra. Dodatkowo należy wspomnieć, że pomimo tego, iż zapalenie ucha środkowego ma charakter bakteryjny, to często.

W ciągu dwóch pierwszych lat życia aż proc. Silny ból ucha, niereagujący na środki przeciwbólowe, wymaga kontroli lekarskiej. Ból ucha jest tak dotkliwy, że dziecko zanosi się płaczem. Infekcja bakteryjna wymaga często zastosowania antybiotyku. W przypadku stanów zapalnych ucha zewnętrznego antybiotyk podawany jest miejscowo w formie kropli, zapalenie ucha środkowego leczy się antybiotykiem doustnym.


Ostre martwicze zapalenie ucha środkowego charakteryzuje się silnym bólem ucha z cuchnącym wyciekiem i bardzo szybkim narastaniem objawów choroby. W grypowym zapaleniu ucha środkowego dominującym objawem jest silny ból ucha, który pojawia się nagle, zwykle w nocy.

Co robić w razie wystąpienia objawów ostrego zapalenia ucha środkowego? Ból pierwotny ucha, czyli spowodowany infekcją ucha, jest zazwyczaj ostry i występuje wyłącznie w obrębie ucha. Ucho boli i kłuje także w przypadku powstania czyraka i przy pojawieniu się czopa woskowinowego.


Zatkane ucho, wydzielina i gorączka to typowe objawy zapalenia ucha. U dziecka dodatkowo powoduje ono n. W większości przypadków dopada w nocy, a opisuje się go jako pulsujący, tętniący, a czasami także i przeszywający. Sama dolegliwość powstaje poprzez nagromadzenie płynów w trąbce Eustachiusza – to one naciskają na ucho, co wywołuje ból i dyskomfort. Większość z nas w swoim życiu doznała nieprzyjemnego zjawiska, jakim jest ból ucha. Bardzo często objaw ten jest równoznaczny z toczącym się procesem zapalnym w uchu.


Powoduje pulsujące szumy uszne, niedosłuch przewodzeniowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi i uczucie pełności w uchu. Ból ucha, wyciek ropnej wydzieliny, świąd ucha – te objawy mogą wskazywać na zapalenie ucha, czyli stan zapalny w obrębie narządu słuchu. W zależności od umiejscowienia stanu zapalnego ucha wyróżnia się: zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha zewnętrznego oraz zapalenie ucha wewnętrznego. Jak leczyć zapalenie ucha? Ból ucha, który może nas zaatakować, nie zawsze musi oznaczać zapalenie ucha zewnętrznego.


Może powstać w skutek zakażenia wirusowego, bakteryjnego, grzybiczego.

Często jest spowodowany przez owrzodzenia lub urazy mechaniczne. Znacznie rzadziej przytrafia się dorosłym. Może (choć nie musi) powodować dotkliwy ból ucha i głowy.


Często bywa następstwem infekcji górnych dróg oddechowych. Ma zwykle podłoże bakteryjne i jest efektem rozprzestrzeniania się infekcji bakteryjnej z nosa lub gardła. Nasilający się w nocy, pulsujący ból ucha, wrażenie jego zatkania, szmery przy ziewaniu, połykaniu czy kichaniu, osłabienie słuchu, wyciek z ucha, u niemowląt i małych dzieci połączony ze zmniejszeniem apetytu i wysoką gorączką – to najbardziej typowe objawy zapalenia ucha środkowego.


Każda z nich ma swoją własną funkcję w procesie słyszenia, tak jak każdej z nich może dotyczyć zapalenie ucha. Wszyscy ludzie, a zwłaszcza dzieci, czasami cierpią na zapalenie ucha spowodowane bakteriami i wirusami. Najczęstsze objawy tej przypadłości to nasilający się przy ruchach żuchwą ból ucha, wyciek ropnej wydzieliny, świąd ucha, a nawet niedosłuch. W tej kategorii dostępne są krople do uszu aerozole oraz spraye, które skutecznie złagodzą dolegliwości bólowe i usuną obrzęki, które pojawiły się na skutek zapalenia ucha.


Czosnek działa jak naturalny antybiotyk, dlatego warto po niego sięgnąć przy walce z zapaleniem ucha i towarzyszącym mu ostrym bólem. Wyciśnij sok z jednego ząbku. Często infekcja górnych dróg oddechowych i nosa przenosi się na ucho powodując ostry, pulsujący ból ucha, zawroty głowy, upośledzenie słuchu, gorączka i osłabienie.


Objawami ostrego zapalenia ucha środkowego są: ból ucha i głowy o charakterze pulsującym, osłabienie słuchu, zawroty głowy, wymioty, ogólne osłabienie, bezsenność i gorączka. Ten rodzaj zapalenia musi być zdiagnozowany przez lekarza na podstawie badania wziernikowego ucha. Dominującym objawem ostrego zapalenia jest silny, przeszywający ból ucha, który nasila się nocą. Występuje również ból głowy, szum w uszach, upośledzenie słuchu.


Często w następstwie ostrego zapalenia ucha środkowego dochodzi do przedziurawienia (perforacji) błony bębenkowej oraz okresowych wycieków z ucha środkowego, a w późniejszym okresie postępującej utraty słuchu. Jedną z odmian zapalenia ucha środkowego coraz częściej występującą u dzieci jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Pamiętaj, że zapalenie ucha środkowego może być groźne, zwłaszcza u maluchów. Ze względu na nietypowe objawy u dzieci (np. wymioty czy biegunka), rozpoznanie tej choroby może sprawić Ci trudność.


Dzieje się tak w szczególności wtedy, gdy dziecko nie skarży się na ból ucha. W przypadku dzieci, zapalenie ucha środkowego jest typowe przede wszystkim dla maluchów w wieku przedszkolnym oraz tych, które chodzą do żłobka, co nie oznacza jednak, że. W pierwszym okresie zazwyczaj jest infekcją wirusową.


Jeżeli się przedłuża, najczęściej wywoływane jest przez bakterie należące do gatunków Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty