czwartek, 6 czerwca 2019

Wady słuchu u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i radosne dziecko. Czasem zdarza się tak, że lekarze u naszych pociech diagnozują zaburzenia słuchu lub wzroku. Jak je wychwycić odpowiednio wcześniej?


Badania wykazują, że coraz więcej dzieci cierpi na niedosłuch. Jak często diagnozuje się problemy ze słuchem?

Wrodzony niedosłuch występuje ok. Wady słuchu może mieć nawet procent dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Odsetek chorób słuchu u dzieci do pierwszego roku życia nieznacznie wzrasta.


Dzieci te powinny przejść powtórne badanie, zanim skończą dwa miesiące. U większości to drugie badanie nie potwierdza wady słuchu. Placówki audiologiczne mają również pod swoją opieką dzieci z grupy ryzyka, u których niedosłuch może się ujawnić później.


Badania słuchu u dziecka można już wykonać w pierwszych dniach życia i standardowo przeprowadza się je w polskich szpitalach, w ramach bezpłatnych badań przesiewowych.

Akurat słuch naszych dzieci jest sprawdzany dzięki programowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. U tych dzieci wada słuchu zmysłowo-nerwowa rozwinęła się później, w wyniku infekcji wirusowych (świnka, grypa) lub np. Powstałe z podobnych przyczyn. Problemy związane z zakażeniami wrodzonymi częściej występują u dzieci, których matki były. U dzieci z głuchotą dziedziczną, wrodzona lub okołoporodową opieka ta powinna być zapewniona w zakresie przedszkolnym, ok.


Coraz więcej dzieci ma wrodzone wady słuchu. Część z nich dziedziczymy po przodkach, a inne są związane z przebiegiem ciąży. Sprawdź, jakie są przyczyny wad słuchu u dzieci i jak bada się słuch u dziecka. Występuje ono u dzieci, jak i dorosłych jako powikłanie chorób – grypy, świnki, ucha oraz wielu innych. Laryngolog analizuje reakcje narządu słuchu na poszczególne dźwięki.


Dzięki komputerowej analizie wykonywanej podczas badania słuchu można ustalić, jak duża jest utrata słuchu u dziecka. Bardzo ważne jest, żeby pomiary wykonywać, kiedy dziecko się nie rusza, dlatego u najmniejszych dzieci badania czasem są wykonywane podczas snu. Ostatnia aktualizacja: 30. Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, że w wieku kilku lat może być tyle osób z różnymi zaburzeniami.


Kupujesz aparat słuchowy? Cena nie powinna być jedynym kryterium!

Badanie słuchu u dzieci – co trzeba o nim wiedzieć? Z powodu tych wa dzieci mogą mieć problemy w nauce i trudności w mówieniu, czytaniu i pisaniu, dlatego bardzo ważne jest ich wczesne wykrywanie i leczenie. Skąd się biorą wady słuchu u dziecka? Kobiety, które dopiero planują zajść w ciążę, a nie pamiętają czy były szczepione na różyczkę, powinny to zrobić wcześniej, ponieważ jednym z powikłań takiego szczepienia podczas ciąży może być głuchota dziecka. Innymi powodami wad słuchu u małych dzieci są: płyn w uchu.


Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci. Wady postawy, nieostre widzenie, psujące się zęby, kiepska kondycja - to są przypadłości,. Wśród dzieci z wadami słuchu na tle uszkodzeń ucha wewnętrznego znacznie wyższy jest procent dzieci z zaburzeniami równowagi, niż w ogólnej populacji dzieci tego samego wieku.


O tym powinien pamiętać nauczyciel wychowawca nie tylko w czasie zajęć z zakresu wychowania fizycznego, ale także w czasie przerw, zabaw poza lekcyjnych i w. Jakie są przyczyny wad słuchu u dzieci? Dzięki temu wiadomo, że dziecko wymaga specjalnego postępowania. Jednak wady wrodzone nie są jedynym problemem ze słuchem u dzieci. Zaburzenia słuchu fonematycznego mogą objawiać się nawet. Phonak, Widex, Oticon i inne.


Statystyki medyczne jasno wskazują, że coraz więcej dzieci ma obecnie problemy ze słuchem. Wśród nich stosunkowo niewielki odsetek stanowią dzieci z wadami wrodzonymi. Większość problemów ze słuchem u najmłodszych wynika ze stylu życia całej rodziny, a także przebytych chorób i doznanych urazów. U dzieci problemy ze słuchem związane są często z uwarunkowaniami genetycznymi lub są dziedziczne.


Niedosłuchy mogą występować jako samodzielna wada lub wspólnie z innymi zaburzeniami. Najczęściej wady słuchu współistnieją z zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami wzroku bądź zaburzeniami w obrębie twarzoczaszki. Objawy mogące wskazywać na wadę słuchu u dzieci, obejmują brak postępów w rozwoju mowy, problemy z jej rozumieniem oraz trudności z lokalizacją usłyszanych dźwięków.


Niedosłuch należy podejrzewać również w sytuacji, kiedy dziecko nie boi się głośnych dźwięków lub nie wybudzają go one ze snu. Z kolei u dzieci korzystamy z badań obiektywnych, ponieważ dziecko nie zawsze potrafi współpracować i określić, kiedy zaczęło słyszeć najcichszy dźwięk. By wiarygodnie określić słuch u dzieci, stosuje się badania obiektywne, takie jak otoemisja akustyczna lub audiometria impedancyjna z odruchami z mięśnia strzemiączkowego. Dziecku z wadą słuchu zawsze należy pokazać, jak wykonać dane polecenie, następnie należy sprawdzić czy potrafi je wykonać samodzielnie.


Bardzo często się zdarza, że dzieci z wadami słuchu nie słuchają, a tylko starają się zgadnąć co należy zrobić lub podpatrują, jak dane ćwiczenie wykonują koledzy. Dlatego też bardzo ważna jest korekta słuchu u dzieci w fazie rozwoju. Nabyte wady słuchu – urządzenia poprawiające słuch Implant ślimakowy.


Może on być zastosowany już u najmłodszych pacjentów, zapewniając im prawidłowy rozwój w okresie dzieciństwa. Jest to urządzenie elektroniczne, które składa się z dwóch części.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty