Mieliśmy rok tiki u córki letniej ale trafiliśmy do specjalisty w Warszawie, psychoterapeuty który pracuje z dziećmi z tikami. Leczenie nasze wynosiło pół roku z bardzo dobrym zakończeniem bo nie występują już tiki po terapii, nie braliśmy tez leków tylko terapia i ścisłe zalecenia i pilnowanie tego co psychoterapeuta nas. Tak mojemu dziecku nie przeszło po wizytach u neurologa,co gorsza stan się pogarsza co troche jeden tik ustepuje a przychodzi następny. Kreci głowa to już minęło jakieś dziwne zachwyty i jeszcze doszło przeklinanie cicho ale ja to słyszę.
Ja nioe daję rady,może to moja wina staram się nie zwracać na to uwagi. Czasem nie wytrzymuję i krzyczę w głos.
Modlę sie a potem płaczę. Haropelidol, ale o ile zmniejszał jego tiki to jednak po miesiacu brania wpadł w depresję (skutki uboczne tego leku). Na chwilę obecną szukamy ciągle nowych rozwiazań. Częściej dotyczą młodych chłopców, ale mogą ujawnić się nawet po ukończeniu pełnoletniości czyli w momencie przyspieszonego rozwoju układu nerwowego.
Tiki nerwowe ustępują samoistnie lub pozostają z nami na całe życie. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w czynnikach genetycznych, anatomii i fizjologii mózgu, czynnikach środowiskowych oraz zaburzeniach w stężeniu przekaźników nerwowych. Tiki mogą wygasnąć samoistnie lub utrzymywać się pr.
Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych.
Jednak u pozostałych mogą one przetrwać, a nawet nasilić się w wieku dorosłym. W tym okresie także ich leczenie jest trudniejsze. Zaburzenia zachowania towarzyszące tikom. U dzieci z tikami ruchowymi i wokalnymi do częstych zaburzeń należą zaburzenia zachowania.
Jeśli dziecko ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, lęki i niezaspokojone potrzeby emocjonalne, tiki nerwowe mogą być ich objawem. Od jakiegos czasu zauwazylam u mojej coreczki tiki nerwowe najpierw bylo mroganie oczkami teraz chrzakanie i co jakis czas jakis nowy tik niewiem. W przypadku występowania należy zadbać o relaks i regularny tryb życia malucha, nie narażać go na stres i niepewność oraz bycie świadkiem.
On powie ci czy to są tiki wrodzone czy nabyte, polecam badanie EEG , które zleca neurolog. Jeżeli masz jakiś nerwowy okres to też powoduje nasilanie tików. Jeżeli potrafisz opanować się przy ludziach to jest dobrze. Ogólnie tiki mają taką parabolę która idzie raz do góry a raz w dół , dlatego raz są gorzej raz mniej. Jak leczyć tiki nerwowe u dziecka?
Nasze dziecko, chłopiec, lat, miesięcy boryka się z problemem tików nerwowych (najprawdopodobniej na tle nerwowym-była mocno stresująca sytuacja w przedszkolu). Zazwyczaj tiki ustępują wraz z dorastaniem dziecka. Leczenie tików nie jest konieczne w przypadku, gdy objawy nie wpływają istotnie na codzienne życie.
Natomiast jeśli sprawiają fizyczny(ból) i psychiczny (lęk, nastroje depresyjne) dyskomfort u Pani syna warto podąć dalsze kroki w stronę leczenia dziecka. Tiki zdarzają się u dzieci tak samo, jak u dorosłych. Można dawać dziecku magnez, ale może lepiej na początek spróbować naturalnej suplementacji.
Zdarza się, że tiki nerwowe u dzieci zaczynają pojawiać się po konkretnym, stresującym, trudnym wydarzeniu, stąd częste występowanie tików nerwowych u dziecka w wieku szkolnym lub przedszkolnym, zwłaszcza, jeśli maluch dopiero zaczyna odnajdować się w nowym środowisku. Przyczyna tików u dziecka może być jednak trudna do ustalenia. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia. U dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych wiążą się z niedojrzałością układu nerwowego oraz silnym nagromadzeniem napięć.
Przeważnie ustępują samoistnie w przeciągu roku i nie wymagają leczenia farmakologicznego. W leczeniu wykorzystuje się zarówno psychoterapię indywidualną jak i grupową. Dobry terapeuta potrzebny od zaraz. Gdy problemem są tiki nerwowe u dziecka, warto rozważyć pomoc dobrego terapeuty, który dzięki temu, że jest osobą spoza rodziny, może spojrzeć na problem z zewnątrz, oceniając, jak naprawdę wygląda sytuacja. Neurolog na wizycie powiedziala ze trzeba bedzie podac leki.
Mój syn od dzieciństwa ciągle miał jakieś tiki np chrząkanie, przewracanie oczami, ruszanie nosem, któe co jakiś czas się zmieniają. Są to zaburzenia na tle nerwowym, a jako konkretne przyczyny wymienia się: - czynniki genetyczne, - zmiany strukturalne mózgu, - zaburzenia neuroprzekaźnictwa, - urazy okołoporodowe, - czynniki psychologiczne wywołujace u dziecka stres. Biorezonans Leczenie – odczulanie – wzmocnienie odporności – zwalczenie choroby Parkinsona – Altzheimera – niwelizacja stresu – poprawa jakości snu Jedyne w Polsce urządzenie. Tiki to gwałtowne, szybkie, nawracające i nierytmiczne ruchy (tiki ruchowe) lub wokalizacje (tiki głosowe) o zmiennym nasileniu i częstości pojawiające się zazwyczaj w seriach.
Podział tików obejmuje tiki ruchowe (proste i złożone), tiki głosowe (proste i złożone), tiki dystoniczne, tiki wyzwalane bodźcem, tiki fantomowe i tiki blokujące. W przypadku, gdy tiki nerwowe utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie lub trwają ponad rok, należy udać się do neurologa. Lekarz zaleci kurację farmakologiczną, najczęściej neuroleptykami.
Leki te wpływają na układ nerwowy, jednak mogą też osłabić koncentrację i zdolności do nauki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.