SZUKAŁAM, ALE NIC TAKIEGO NIE MOGŁAM ZNALEŹĆ ! Układ ten wraz z układem limfatycznym (łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium). Krążenie krwi odkrył William Harvey. Jakie są funkcje układu krwionośnego?
Układ krwionośny wraz z układem limfatyczny tworzy układ krążenia. Zamieszczam cztery zestawy zadań o budowie i funkcjonowaniu układu krwionośnego człowieka. Budowa układu krwionośnego 2. Choroby układu krwionośnego 4. Grupy krwi Wypisuję również zagadnienia, których dotyczą zadania w poszczególnych zestawach. Schemat funkcji układu krwionośnego.
Funkcje pełnione przez układ krwionośny można przedstawić za pomocą schematów. Serce jest głównym narządem układu krwionośnego i pełni funkcje pompy ssąco-tłoczącej. Jego regularna, skurczowa czynność umożliwia pobieranie krwi krążącej w organizmie z żył głównych i żył płucnych, a następnie transportowanie jej do sieci naczyń włosowatych całego organizmu. Serce to główny narząd układu krwionośnego, odgrywający rolę pompy, bezustannie przetaczającej krew w organizmie.
Szacuje się, że średnio w ciągu minuty przepływa przez nie około litrów krwi, czyli dokładnie tyle, ile znajduje się w całym naszym ciele. Podstawową funkcją układu krwionośnego człowieka jest zaopatrywanie w krew i tlen wszystkich komórek w organizmie. Główną funkcją tego układu jest transport wewnętrzny różnych substancji rozpuszczonych w płynach ustrojowych.
Jest to układ zamknięty. Nazywany jest także układem krążenia. Krew krąży naczyniami krwionośnymi. Kondycja układu krążenia zależy od tego , na ile naczynia Krwionośne są wolne od rozmaitych przeszkód , np. Działa na takiej zasadzie, że krew krąży w systemie naczyń krwionośnych, z kolei serce działa poniekąd jak pompa wymuszająca stały obieg krwi.
Razem z układem limfatycznym to właśnie serce i naczynia krwionośne tworzą układ krążenia. Samo odkrycie krążenia krwi datuje. Zasadniczą czynnością układu naczyniowego jest przenoszenie tlenu i substancji odżywczych do wszystkich tkanek, oraz usuwanie z nich produktów przemiany materii i odprowadzenie ich do narządów wydalających. Bierze on również udział w regulacji temperatury ciała. Układ naczyniowy ma również powiązanie z tkankami i narządami które maja zdolność regeneracji krwi i chłonki.
Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Transport gazów, składników pokarmowych, płynów i produktów metabolizmu to główne funkcje układu krążenia, a czynnikiem nośnym jest krew. Toteż układ krążenia i krew rozwijają sie w ścisłym związku z układem oddychania, bowiem ich funkcje w dostarczaniu tlenu do tkanek i wydalaniu dwutlenku węgla są ogniwami tego samego procesu.
Związek układu pokarmowego z układem krwionośnym i nerwowym. W kosmkach jelitowych znajdują się włosowate naczynia krwionośne i limfatyczne. Dzięki nim strawiony pokarm pobierany jest do płynów ustrojowych. Do krwi dostają się aminokwasy, glukoza, związki mineralne i woda. Do limfy wchłaniane są kwasy tłuszczowe i glicerol.
Ich układ krwionośny jest półzamknięty, ponieważ krew płynie głównie w naczyniach krwionośnych i tylko w niewielkim stopniu wylewa się do jamy ciała. Szkarłupnie posiadają bardzo uproszczony układ krwionośny, który składa się z systemu zatok i kurczliwego naczynia, które zastępuje serce. Zadanie (3pkt) Jedną z istotnych funkcji układu krążenia, a dokładniej płynącej w nim krwi, jest obrona organizmu przed ciałami obcymi (antygenami). Poniższy wykres obrazuje wytwarzanie przeciwciał w odpowiedzi pierwotnej i wtórnej na kolejne dawki antygenu.
Linia ciągła obrazuje pierwotną odpowiedź immunologiczną wywołaną podaniem antygenu 1. W układzie krwionośnym człowieka znajdują się dwa dziwne układy krwionośne: a)sieć dziwna - składająca się tylko z włosowatych naczyń tętniczych oplatających ciałka nerkowe oraz wątrobę B)układ wrotny - składający się wyłącznie z włosowatych naczń żylnych oplatającyhc jelita 6. Wprowadzenie oznaczeń A, B, AB oraz O doprowadziło do stworzenia tzw. ABO, który jest podstawowym układem grupowym krwi. Najczęstsze choroby układu krążenia, czyli choroba niedokrwienna serca i niewydolność krążenia, wiążą się głównie z czynnikami środowiskowymi i postępującym zwężeniem naczyń krwionośnych.
Osobną grupę problemów kardiologicznych stanowią wady serca oraz różnego typu zaburzenia rytmu. Układ dokrewny (hormonalny) - główne funkcje. Działa on zwykle „na zlecenie” układu nerwowego, stąd często łączy się je pod wspólną nazwą - układ neuroendokrynny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.