wtorek, 29 sierpnia 2017

Narząd wzroku

Gałka oczna kształtem przypomina kulę. Długość osiowa gałki ocznej mierzona od szczytu rogówki do bieguna tylnego wynosi. Oko – receptorowy narząd zmysłu wzroku.


Aparat ochronny chroni gałkę oczną przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza drobnoustrojami i zbyt dużym natężeniem światła. Narząd wzroku składa się z gałki ocznej oraz aparatu ochronnego i ruchowego. Gałkę oczną okrywają błony: twardówka, naczyniówka, siatkówka.

Oko składa się z gałki ocznej oraz narządów dodatkowych, którymi są mięśnie poruszające gałką oczną, narząd łzowy, spojówka, powieki, brwi, rzęsy. Oko - narząd wzroku Budowa oka. Oko: Ściany gałki ocznej mają budowę trójwarstwową: 1. Warstwa zewnętrzna zbudowana jest z tkanki łącznej, która tworzy błonę włóknistą.


Ochrania ona gałkę oczną od zewnątrz i nadaje jej odpowiednią sztywność. Oceniamy odległość obserwowanych przedmiotów od nas, dostrzegamy ruch, rozróżniamy natężenie światła i barwy. Wzrok, zmysł wzroku – zdolność do odbierania bodźców wywołanych przez pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego (u człowieka ta część widma nazywa się światłem widzialnym) ze środowiska oraz ogół czynności związanych z analizą tych bodźców, czyli widzeniem. Jest najważniejszym zmysłem człowieka, dostarczającym większość informacji z otoczenia.


Pierwsza z nich, zwana inaczej białkówką, stanowi najbardziej zewnętrzną otoczkę.

Komórki receptorowe reagują na zmiany w otaczającym nas świecie. Wiele receptorów jest zgrupowanych w organy, zwane narządami zmysłów. Najbardziej złożonym ze wszystkich organów zmysłów jest narząd wzroku.


Składa się z gałki ocznej i narządów dodatkowych, a należą do nich: mięśnie gałki, narząd łzowy, spojówka, powieki, brwi, rzęsy. Rehabilitacja po mastektomii, Układ krążenia, upośledzenie umysłowe, z cukrzyca OŚRODEK REHABILITACJI DZIECI ZABAJKA ul. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak np. W takiej sytuacji warto sięgnąć po odpowiednie krople do oczu, nie zapominając jednak o tym, iż dobrze dobrana dieta również odgrywa kluczową kwestię. Przyczyny i objawy wad wzroku.


Ogólnie przyczyną wad wzroku jest niedbanie o swój narząd wzroku , a mianowicie zbyt długie, częste siedzenie przed telewizorem czy komputerem, a także dziedziczenie. Natomiast do astygmatyzmu przyczynia się nieregularnie ukształtowana rogówka. Mogą one mieć charakter chorób elementów budowy oka (np. rogówki, soczewki, siatkówki), jak i samego nerwu wzrokowego.


Oko obejmuje gałkę oczną oraz nerw wzrokowy. Do narządów dodatkowych zaliczane są mięśnie gałki ocznej, powięzie oczodołu, powieki, spojówka oraz narząd łzowy. Cały narząd wzroku znajduje się w oczodol.


Ważna informacja: Moduł Akademii Psychobiologii – Układ pokarmowy, narząd wzroku i słuchu oraz każdy następny jest przeznaczony dla osób, które mają podstawy wiedzy o Totalnej Biologii. Wszystkim innym polecamy najpierw zapoznać się z Modułem 1. Oko buduje gałka oczna i nerw wzrokowy. Cukrzyca a narząd wzroku (cz.


2) Największym wrogiem osoby chorej na cukrzycę z okulistycznego punktu widzenia jest czas trwania choroby. Według różnych autorów przeciętnie po latach trwania choroby zmiany oczne występują u – pacjentów, po latach – u , a po 25–latach – u –.

Uzupełnianie diety we właściwie witaminy i minerały od lat uważane jest za najlepszy sposób na naturalną poprawę zdrowia wzroku i wzmocnienia go w walce z różnorodnymi chorobami i problemami. Higiena oczu powinna być stosowana na co dzień. Dbanie o narząd wzroku jest niezwykle ważne, gdyż na co dzień oko narażone jest na wiele czynników ze środowiska zewnętrznego, a to w konsekwencji prowadzić może do podrażnień, a nawet uszkodzeń. Mianem narządu wzroku (organum visus) określa się oko i narządy pomocnicze (oculus et structurae pertinentes). Oko (oculus) tworzy: gałka oczna (bulbus oculi) nerw wzrokowy (nervus opticus).


Prezentacja przedstawiająca wiadomości o budowie i działaniu oka ludzkiego wraz ze sposobami korygowania wad wzroku. Wyjaśnienie różnych chorób oka. LECZENIE I ZAPOBIEGANIE Główną powinnością lekarza i pacjenta jest stałe monitorowanie parametrów rozwoju choroby. Prawidłowa kontrola cukrzycy gwarantuje brak wystąpienia lub przynajmniej istotne opóźnienie większości patologii w narządzie wzroku.


Osoba chorująca na cukrzycę powinna przynajmniej raz w roku mieć przeprowadzone badanie okulistyczne, a wszelkie zauważone zmiany. Zalecane badania przesiewowe wzroku u dzieci. Ogólna ocena narządu wzroku u noworodka powinna odbyć się wkrótce po porodzie. Niemowlęta urodzone przed czasem, u których stwierdzono wadę wzroku muszą być pod stała opieką okulisty.


W wieku miesięcy każde dziecko powinno być zbadane przez lekarza pierwszego kontaktu lub pediatrę, a jeśli ten stwierdzi jakąkolwiek. Nerw wzrokowy (nerw czaszkowy II) przewodzi bodźce wzrokowe z oka do ośrodka wzroku, znajdującym się w tylnym płacie kory mózgowej. Zakończenie nerwu w gałce ocznej nosi nazwę tarczy nerwu wzrokowego, to właśnie tutaj znajduje się powszechnie znana „ślepa plamka”.


Wyroby medyczne wspierające narząd wzroku. Poniższe opracowanie przedstawia kategoryzację wyrobów, które uzupełniają i wspomagają działanie narządu wzroku u osób u których występuje ubytek widzenia obniżający ostrość wzroku i nie ulega on poprawie w skutek standardowej korekcji okularowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty