piątek, 24 czerwca 2016

Potencjał czynnościowy komórki

Bodźcem do powstania potencjału czynnościowego jest zmiana potencjału elektrycznego w środowisku zewnętrznym komórki. Wędrujący potencjał czynnościowy nazywany jest impulsem nerwowym. Przepływ jonów pomiędzy przedziałami można zatrzymać.


Wszystkie napięcia na błonie wyraża się jako różnice potencjału wnętrza komórki do potencjału po stronie zewnętrznej. Pobudzenie neuronu może zmienić wartość potencjału spoczynkowego i doprowadzić do powstania potencjału czynnościowego: impulsu elektrycznego, za pośrednictwem którego neuron przekazuje informację. Aby neuron mógł być ponownie uaktywniony, konieczne jest przywrócenie potencjału spoczynkowego (ryc.


1).

Unsubscribe from KhanAcademyPoPolsku? Faza O - depolaryzacja komórki, szybki przepływ jonów Na do wnętrza komórki. Faza I - szybka repolaryzacja - wyrównanie potencjałów po obu stronach błony komórkowej - napływ jonów Cl.


Faza II - powolna repolaryzacjaplateau, do komórki wnikają jony Ca i rozpoczyna się wpływ jonów Ka. Wyróżnia się głównych faz polaryzacji membrany w potencjale czynnościowym serca: Faza jest podobna do depolaryzacji w potencjale czynnościowym neuronów. Początkiem każdego skurczu komórek mięśni poprzecznie prążkowanych jest odpowiedni impuls elektryczny.


Impuls ten jest przekazywany do komórek mięśniowych poprzez komórki mięśniowe. Sygnał z zakończeń komórek nerwowych powoduje powstanie potencjału czynnościowego w obrębie błony komórek mięśniowych. Zawiera się zwykle w granicach od -do -mV.

Treść udostępniana na licencji CC BY-SA 3. Znaleziono zdań frazy potencjał czynnościowy. Pamięci tłumaczeniowe są tworzone przez ludzi, ale dopasowane przez komputer, co może powodować błędy. Pochodzą one z wielu źródeł i nie są sprawdzane. Zostaje wywołany przez bodziec, który powoduje depolaryzację błony komórkowej.


Polega na krótkotrwałym odwróceniu potencjału błonowego i trwa od 1ms do. Co to jest potencjał czynnościowy? Co oznacza: szybka, lokalna zmiana potencjału elektrycznego istniejącego pomiędzy powierzchnią awnętrzem komórki nerwowej, powstająca w czasie przewodzenia bodźca wzdłuż włókien nerwowych.


Mechanizmem powstawania p. Nerwowy potencjał czynnościowy otwiera kanały wapniowe bramkowane napięciem. Wejście jonów wapnia wywołuje fuzje pęcherzyków sy-naptycznych zawierających acetylocholiną (Ach) z błoną presynaptyczną. ACh wiąże i otwiera kanały postsynaptyczne na komórce mięśniowej co wzbudza w niej potencjał czynnościowy. Gdy dojdzie do niej bodziec z komórki rozrusznikowej, wówczas leżąca obok komórka robocza ma fazę 1i przekazuję następnej fazę 2? A potencjał czynnościowy komórek rozrusznikowych biegnie też w ten sposób, że najpierw w węźle SA faza później kolejne komórki są w fazie następne w fazie itd. Z drugiej strony zarejestrowany w neuronopodobnych komórkach pochodzących z DPSC potencjał czynnościowy nie posiadał wszystkich cech neuronalnego potencjału czynnościowego (np. brak repolaryzacji) stąd też nie można mówić o otrzymaniu w pełni funkcjonalnych neuronów.


Bodźce o sile wyższej niż minimalna (bodźce nadprogowe) również posiadają zdolność do pobudzenia komórki, jednak pobudzenie to nie zwiększa się wraz ze zwiększeniem siły danego bodźca. Komórki nie posiadające tej zdolności nazywamy niepobudliwymi. Chwilową, impulsową zmianę potencjału błony komórkowej będziemy nazywali potencjałem czynnościowym.

Jeśli do takiej ujemnie naładowanej komórki dociera z innej impuls elektryczny, błona komórki ulega depolaryzacji, co powoduje powstanie potencjału czynnościowego. Neurony niegenerujące potencjałów czynnościowych są skomplikowane, bo mogą mieć synapsy wejściowe i wyjściowe, wzajemnie się zazębiające, oraz nie generują pojedynczego potencjału czynnościowego, który rozchodzi się po wszystkich synapsach wyjściowych równocześnie. Potencj czynnościowy powstaje w komórce nerwowej (we wzgórku aksonowym), skąd potencjał rozprzestrzenia się po powierzchni błony komórkowej (po aksonie).


Do zapoczątkowania potencjału czynnościowego niezbędny jest bodziec powyżej określonej wartości progowej, o intensywności wystarczającej do zdepolaryzowania neuronu. Czynnik doprowadzający do depolaryzacji musi zadziałać z taka siłą, by został przekroczony pewien próg potencjału błony komórki, właśnie potencjał progowy. Po przekroczeniu tego progu zostaje wygenerowany potencjał czynnościowy, zostaje wyzwolona fala depolaryzacji i następuje przewodzenie impulsu.


Odkrycie potencjału komórek macierzystych przyniosło istotny przełom w medycynie. Badania nad skutecznością terapii z ich wykorzystaniem, potwierdzają jej wysoką skuteczność i wskazują na osiąganie spektakularnych rezultatów terapeutycznych. Różnica potencjału w neuronie wynosi ok. Potencjał błonowy Każda komórka w organizmie posiada tzw.


V potencjał wewnątrz jest ujemny. Jeśli depolaryzacja związana z EPSP przekroczy wartość potencjału progowego dla danej błony to dzięki obecności w niej napięciowo-zależnych kanałów sodowych wyzwalany jest potencjał czynnościowy komórki postsynaptycznej (6). Cząsteczki acetylocholiny nie mogą długo przebywać w szczelinie synaptycznej - powodowałyby one.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty