środa, 30 grudnia 2015

Fluor a zdrowie

Zapobiega także próchnicy poprzez zwiększenie ich odporności na działanie środowiska kwaśnego w jamie ustnej oraz wpływ na metabolizm bakterii płytki nazębnej. Należy oczywiście pamiętać o dokładnym wypłukaniu ust wodą po każdym myciu zębów. Poza tym pojawiają się coraz to nowsze badania nad negatywnym wpływem na zdrowie zbyt dużej ilości fluoru, ukazujące, że może on również przyczynić się do osłabienia kości i tym samym ich częstych złamań. Wzmacnia szkliwo zębów, niestety - zdaniem wielu naukowców - pozbawia zarazem zęby i kości wapnia, przez co stają się kruche.


Wśród skutków ubocznych stosowania fluoru naukowcy wymieniają zmiany szkieletowe, osteoporozę, zapalenie stawów, a nawet raka kości.

Czy fluor jest szkodliwy dla małego dziecka? Nie, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Specjaliści podkreślają, że stosowanie fluoru jest potwierdzone w badaniach naukowych jako skuteczne w zapobieganiu próchnicy.


Dlatego powinien on być obecny w pastach do zębów używanych w każdym wieku. Występuje naturalnie w pożywieniu i wodzie oraz jest jednym z podstawowych składników środków do higieny jamy ustnej. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą być niebezpieczne dla zdrowia.


Zacznijmy od wyjaśnienia skąd w ogóle mogą brać się wątpliwości i obawy rodziców dotyczące stosowania fluoru u swoich pociech.

Trzeba przyznać, że niektóre fakty dotyczące fluoru rzeczywiście mogą budzić pewne, uzasadnione wątpliwości. Ale dodajmy od razu, że nie są to wcale nowe fakty, lecz dobrze znane już od dawna. Głównymi źródłami fluoru dla człowieka jest woda i jedzenie. Po wojnie Mellonowie założyli Amery­kańskie Przedsiębiorstwo Aluminiowe (ALCOA) - a fluor jest toksycznym odpadem przy produkcji aluminium.


Coś z nim trzeba było zrobić. ALCOA oraz inne zakłady produ­kujące fluor sfinansowały badania, z których wynikało, że małe ilości fluoru nie są szkodli­we dla zdrowia. Sporo osób, ulegając internetowym trendom, zastępuje pasty do zębów z fluorem ziołowymi zamiennikami. Najbardziej radykalni internauci straszą, że fluor w pastach może powodować artretyzm, spadek męskiej płodności, choroby tarczycy, ryzyko zachorowania na nowotwór, a nawet. Ile w tym prawdy i czy rzeczywiście zło czai się w paście do zębów?


Profilaktyka - Zdrowie w Dziennik. Fluor jest w zasadzie wszędzie. Jak zapobiegać zatruciom. Głodówka - leczniczy post na wodzie. Odchudzanie - operacja bez skalpela.


Goji - chińskie jagody zdrowia. Cała prawda na temat właściwości leczniczych jagód.

Grypa - influenza - hiszpanka - ptasia grypa. Przyjmuje się ponadto, że fluor dodany do wody pitnej nie tylko zapobiega próchnicy zębów, ale jest w zasadzie nieszkodliwy. Tymczasem najnowsze badania mówią coś kompletnie innego. Dowiedziałam się jakiś czas temu, że powyżej pewnego wieku fluor jest bardzo szkodliwy dla organizmu.


Za fluorem ciągle ciągnie się fama o tym, jaki jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania naszych zębów, a wygląda na to, że sława ta powinna już dawno przebrzmieć. Proszę o informację - moim dzieciom myję zęby pasta Elmex stosowną do wieku (wielkość ziarnka grochu razy dziennie) - dzieci mają mies. Wydawałoby się, że fluor to pierwiastek, który bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jednak coraz częściej słyszy się informacje, że związek ten obecny np.


Niewiele mikroelementów budzi takie kontrowersje. Z jednej strony fluor uchodzi za strażnika zdrowia naszych zębów, ponieważ skutecznie chroni szkliwo i zabezpiecza przed próchnicą. Ale jednocześnie specjaliści uspokajają. Zaznaczają, że gdyby fluor był tak bardzo szkodliwy jak sugerują jego przeciwnicy, to szybko odczułby to każdy z nas.


Zdaniem ekspertów nie ma więc co więc panikować. Lepiej poznać wszystkie za i przeciw. Myślę, że fluor podawany doustnie ( tabletki, krople ) może powodować wady genetyczne.


Zachwycona tym, że dziecko będzie miało zdrowe i mocne zęby, dawałam go synowi od tzw „pierwszego ząbka”, sprowadzałam z niemiec, później fluor wycofano.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty