piątek, 18 września 2020

Tiki u dwulatka

Tiki nerwowe u dziecka to powtarzające się, mimowolne ruchy, np. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Oczywiście poza wymienionymi, u danego dziecka może pojawić się zupełnie inny rodzaj tiku nerwowego – jak choćby powtarzanie brzydkiego słowa albo spluwanie. Co bardzo istotne, w wielu przypadkach tiki nerwowe są zjawiskiem przemijającym.


Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych. Nieprawidłowy sposób funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego u niektórych dzieci, sprawia że są one bardziej podatne na występowanie mimowolnych zachowań niż inne. Mieliśmy rok tiki u córki letniej ale trafiliśmy do specjalisty w Warszawie, psychoterapeuty który pracuje z dziećmi z tikami. Leczenie nasze wynosiło pół roku z bardzo dobrym zakończeniem bo nie występują już tiki po terapii, nie braliśmy tez leków tylko terapia i ścisłe zalecenia i pilnowanie tego co psychoterapeuta nas. Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd.


Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej. Tiki to nawracające, nierytmiczne (to znaczy niepojawiające się z regularnością) stereotypowe (o podobnym u jednego chorego obrazie), krótkotrwałe, szybkie, czasami gwałtowne ruchy (tiki ruchowe) lub dźwięki produkowane przez strumień powietrza przechodzący przez nos, gardło, usta (tiki tzw. wokalne, dźwiękowe). Tiki u dzieci – wskazówki dla rodziców. Gwałtowne i nagłe ruchy, które trudno zatrzymać siłą woli to tiki. U dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych wiążą się z niedojrzałością układu nerwowego oraz silnym nagromadzeniem napięć.


Tiki występują w ciągu dnia, nasilają się pod wpływem stresu, zanikają podczas snu. Na tiki nerwowe trzy razy częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki. Tiki są zaburzeniami, które zazwyczaj powodują u rodziców dwojakie reakcje: u niektórych wzbudzają duży lęk i niepokój, a przez innych są traktowane jako przejściowe trudności, które same miną.


Prawdopodobnie jest to związane z większą otwartością płci pięknej i lepszym radzeniem sobie z przeżyciami emocjonalnymi. Gdy odkryjesz je u swojego dziecka, albo podejrzewasz, że występują, udaj się po poradę do swojego lekarza pediatry. Mruganie oczami u dziecka bez innych symptomów towarzyszących nie świadczy jeszcze o nerwicy. Jednak gdy tikom prostym, takim jak m. Tiki mają czasem charakter przejściowy, czyli mogą zniknąć bez specjalnych działań. Zawsze jednak warto przyjrzeć się temu, co je wywołało (zazwyczaj jakieś napięcia, stres, trudna sytuacja), jaka jest podatność danej osoby na występowanie różnego rodzaju objawów, oraz zadbać o łagodzenie różnych napięć.


Czy dwuletnie dziecko może mieć tiki nerwowe? Zastanawiam się czy to przypadkiem nie tiki nerwowe. Nadmienię, że mój brat miał tiki i zastanawia mnie czy oby nie są one dziedziczne.


Od lat zuwazylam,ze ma rozne fobie i triki nerwowe. Moja corka konczy dzisiaj lat. Zaczynam sie martwic,bo wszystko sie nasila,chociaz psycholog twierdzi ,ze to minie. Corka w ciagu dnia potrafi biegac w swoim zamknietym pokoju w jedna i druga strone przez godzinke ,a nawet dluzej. Nie wolno jej w tym czasie przeszkadzac.


Powtarza sie to kilka razy w ciagu dnia. Do tego rusza energicznie palcami. Ja jako dziecko mialam tiki, dokladnie te same co Twoj synek ale bylam nieco starsza, chodzilam juz di szkoly.


U mnie byly one na tle nerwowym - mialam bardzo surową matke i tak odreagowywalam stres. Tak mojemu dziecku nie przeszło po wizytach u neurologa,co gorsza stan się pogarsza co troche jeden tik ustepuje a przychodzi następny. Kreci głowa to już minęło jakieś dziwne zachwyty i jeszcze doszło przeklinanie cicho ale ja to słyszę. Ja nioe daję rady,może to moja wina staram się nie zwracać na to uwagi. Modlę sie a potem płaczę.


Czasem nie wytrzymuję i krzyczę w głos. Dziecko wstydzi się, a to powoduje dodatkowe napięcie, które intensyfikuje tiki. Tik nerwowy u dziecka może pojawić się także w towarzystwie innego zespołu chorobowego. Jesteśmy ośrodkiem terapeutycznym rekomendowanym przez Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourett’a. Naszym celem jest dostarczanie profesjonalnej pomocy dla pacjentów z tikami - dzieciom, nastolatkom i dorosłym.


U kogo najczęściej obecne są tiki? Tiki zazwyczaj obecne są u małych dzieci, zdarza się jednak, że pojawiają się one również u nastolatków w okresie dojrzewania. Może się jednak zdarzyć, że tiki ulegną utrwaleniu i będą stanowiły poważny problem w dorosłym.


Dzień dobry, letni syn cierpi na tiki. Tika od lat , coraz bardziej i bardziej. Wysokie ASO zostało dwukrotnke leczone dawkami Ospenu. Został wykonany rezonans magnetyczny, który wykazał torbiel pajeczynowki tylnego dołu czaszki.


Tego typu tiki są przeważnie źle diagnozowane przez lekarzy , wynika to stąd , że nasi lekarze są mocno niedouczeni. Nasz syn przez lata uczęszczał do przedszkola. Od tego też momentu rozpoczęły się tiki nerwowe: mruganie oczami, ciągłe oblizywanie, mruczenie, gryzienie rękawów itd. Każdy tik trwał około 1-miesięcy i pojawiał się kolejny.


Często u dziecka cierpiącego na zaburzenia lękowe spotyka się objawy charakterystyczne dla dwóch lub więcej wymienionych wyżej jednostek. U dzieci cierpiących na fobie lub zespół lęku uogólnionego mogą występować napady paniki, a dziecko z mutyzmem wybiórczym może mieć jednocześnie objawy lęku separacyjnego. Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w czynnikach genetycznych, anatomii i fizjologii mózgu, czynnikach środowiskowych oraz zaburzeniach w stężeniu przekaźników nerwowych. Tiki mogą wygasnąć samoistnie lub utrzymywać się pr. Tik – krótkotrwały, stereotypowy, mimowolny ruch określonej części ciała (np. mruganie powieką, marszczenie czoła, zaciskanie pięści).


Powstaje najczęściej na tle psychicznym, zwykle u dzieci. Zwykle nie wymaga leczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty