Mimetyzm , mimezja (z gr. mimetés = naśladowca) – termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się. W biologii mimetyzm to upodabnianie się niektórych gatunków zwierząt kształtem, barwą, deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska lub do innych organizmów. Mimetyzm to upodabnianie się niektórych gatunków zwierząt kształtem, barwą, deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska lub do innych organizmów. Mimikra - przystosowanie ochronne występujące u zwierząt (zwłaszcza owadów), polegające na tym, że zwierzęta bezbronne upodabniają się do zwierząt zdolnych do obrony przybierając ich kształt lub barwy.
Mimetyzm , czyli inaczej mimezja, to zdolność upodabniania się wyglądem do otoczenia, zjawisko dość często występujące w świecie zwierząt, dzięki któremu zwierzę zyskuje dodatkową ochronę przed wrogami naturalnymi.
Bardzo podobne zjawisko, również występujące wśród zwierząt to mimikra. Mimetyzm to upodobnienie się organizmu do otaczającego go środowiska, elementów które się w nim znajdują, lub też do innego organizmu. Można więc pod to pojęcie podpiąć dwa kolejne: kamuflaż oraz mimikra. Oba postaram się w miarę dokładnie wyjaśnić i nie zawaham się użyć odpowiednich przykładów by to zilustrować.
Należy do grupy rzeczowników, w których końcówkę zapisywaną w Ms. Słownik języka polskiego PWN - znaczenie słów, ich pisownia, odmiana i pochodzenie, frazeologia, porady i ciekawostki językowe. Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN.
MimetyzMimetyzm (mimezja) - upodobnienie się organizmu kształtem lub ubarwieniem ciała do otaczającego je środowiska w celach ochronnych lub po to, by być mniej widocznym dla potencjalnej ofiary. Cechy mimetyczne są genetycznie zakodowane. Mimikra – przystosowanie ochronne występujące u zwierząt (zwłaszcza owadów), polegające na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony (batesowska) lub upodobnianiu się do różnych gatunków zwierząt zdolnych do obrony (müllerowska) poprzez przybranie ich kształtu, barwy, zachowania lub innych właściwości.
Mimetyzm , mimezja, zdolność upodabniania się wyglądem do otoczenia, zjawisko dość często występujące w świecie zwierząt, dzięki któremu zwierzę zyskuje dodatkową ochronę przed wrogami naturalnymi. Mimetyzm jest upodobnianiem się niektórych gatunków zwierząt kształtem, barwą lub deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska, a także upodabnianie się roślin do otoczenia - stanowiące formę przystosowania się tych gatunków. Niektóre owady stosują mimetyzm do mrówek.
Upodobniają się nie tylko wyglądem ale i sposobem poruszania i postawą w bezruchu. Mimetyzm - upodobnianie się niektórych gatunków zwierząt do podłoża barwą (homochromia) lub kształtem (homomorfia). Mimetyzm - kształtem i barwą upodabnianie, maskowanie lub drapieżników się kamuflowanie.
Skorpenokształtna ryba na przykład szkaradnica, maskuje się by schwytać rybę lub skorupiaka. Straszyki, patyczaki, liśćce z tego słyną, że w gałęziach niezauważone dokładnie się ukryją. Następne epoki w swych programach ustosunkowywały się do teorii mimetyzm u. Jedne - renesans, klasycyzm, realizm - postulowały konieczność naśladowania rzeczywistości i respektowania zasad prawdopodobieństwa, inne - romantyzm, symbolizm - odrzucały mimetyzm.
Termin „ mimetyzm ” wiąże się z naśladownictwem. Jedna z jego form nosi nazwę mimikry i odnosi się do świata zwierząt.
Proces upodabniania się pełni funkcję ochronną, ponieważ zwierzęta naśladują te osobniki, które są zdolne do obrony. W ten sposób owady, węże i ryby chronią się przed atakiem wroga. Deklinacja rzeczownika mimetyzm. Tagi dla synonimów słowa mimetyzm.
Lista tagów dla synonimów słowa mimetyzinaczej o mimetyzm ie, inaczej mimetyzm , synonimy do słowa mimetyzm , wyrazy bliskoznaczne do słowa mimetyzm , synonimy do wyrazu mimetyzm , synonim mimetyzm u, inne określenia słowa mimetyzm. Dlaczego przychodzi mi do głowy mimikra lub mimetyzm? Otóż każdego dnia staramy się wtopić w tłum. Upodobnić zachowaniem, ubiorem tak, by być niezauważalnym.
Found sentences matching phrase mimetyzm. Translation memories are created by human, but computer aligne which might cause mistakes. They come from many sources and are not checked. Pauli jest autorem książek i założycielem ZERI (Zero Emissions Research and Initiatives), globalnej sieci innowatorów w nauce i biznesie. Mimetyzm Obserwując mundury żołnierskie najrozmaitszych nacji zawsze widzi się je w rozmaitych odcieniach zieleni, co ma za zadanie maskować walczącego w otaczającej roślinności.
Polish-Finnish dictionary. Zapraszamy do XIII Edycji Programu Insta. Po sukcesie XII Edycji Programu Insta. Może być wyrażone maskującą barwą (np. brunatno-zielone zabarwienie płazów żyjących w trawie), wzorem ubarwienia (np. pasiasta sierść u zebry zlewająca się z łodygami traw), czy kształtem (np. patyczak przypominający gałązkę). Obecnie pojęcie to obejmuje powierzchowne podobieństwo pomiędzy dwoma bliżej niespokrewnionymi ze sobą gatunkami.
W tym kontekście stosuje się też określenia mimetyzm , mimezja (od greckiego mimesis – naśladowanie). Zjawisko to dotyczy nie tylko zwierząt, ale także roślin i grzybów. Jakie są synonimy mimetyzm u? Synonimy mimetyzm u oraz inne określenia dla słowa mimetyzm.
W naszym słowniku wyrazów bliskoznacznych języka polskiego istnieje synonimów mimetyzm u. Kosmetyki biomimetyczne SYNESIS to najnowsza i zarazem najbardziej naturalna pielęgnacja jaką proponuje nowoczesna kosmetologia. Od lat zabiegałam o wprowadzenie nowych receptur biomimetycznych ponieważ jest to nowy kierunek w kosmetyce - najbardziej naturalny, wręcz fizjologicznie dopasowany do rytmu pracy skóry. Jak organizmy walczą o przetrwanie?
Mimikra występująca u zwierząt jest przystosowaniem ochronnym. W szczególności występuje u owadów. Jest to zjawisko, w którym zwierzę posiada zestaw cech takich jak: kształt ciała, ubarwienie lub zestaw zachowań, dzięki którym upodabnia się do gatunków innych zwierząt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.