wtorek, 12 maja 2020

Mózg jest szczególnie wrażliwy na brak czego

Mózg jest szczególnie wrażliwy na brak czego ? Weź udział w ankiecie mózg jest szczególnie wrażliwy na brak czego ? Na brak tlenu szczególnie wrażliwa jest kora mózgu. Jego niedobór w warunkach normalnej temperatury powoduje obumarcie kory już po 3-minutach. Zniszczenie kory mózgu, odpowiedzialnej za świadomość człowieka, prowadzi do trwałej, nieodwracalnej jej utraty, chociażby inne części mózgu, odporne na niedotlenienie, udało się. Zdaniem badaczy dzieje się tak, dlatego że niewyspany mózg jest szczególnie wrażliwy na aktywację układu nagrody.


Mózg jest szczególnie wrażliwy na brak czego

W związku z tym mózg niewyspanej osoby, gdy tylko poczuje chęć zjedzenia czegoś, zaczyna działać, tak aby jak najszybciej zaspokoić potrzebę i dostarczyć sobie przyjemności. Czego nie mówić osobie po udarze mózgu. Z niektórych leków jednak nie można zrezygnować. Warto być w stałym kontakcie z lekarzem i prosić o alternatywne rozwiązania, które mogą zmniejszyć skutki. Pojęcie dieta mózgu oznacza więc: myślisz tym, co zjadłeś!


Bez odpowiedniego paliwa – diety mózgu, Twoje neurony będą słabo przewodziły impulsy nerwowe, spowolnione będzie wydzielanie neuroprzekaźników, a szybkość uczenia się spadnie ze względu na braki odpowiednich aminokwasów. Kto chce działać na najwyższych obrotach, powinien jadać pięć posiłków w ciągu doby z zegarkiem w ręku – co trzy godziny. Każda dłuższa przerwa to luka w dostawie glukozy, a więc również energii do mózgu. Szczególnie wrażliwy na jej spadki jest obszar mózgu odpowiedzialny za myślenie. Gdy coś w nim szwankuje.


Miażdżyca naczyń mózgowych jest częścią procesu obejmującego cały organizm. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zaburzeń neurologicznych, szczególnie u osób starszych. Ponieważ elementy tkanki nerwowej, a w szczególności mózg, są bardzo wrażliwe na niedotlenienie i brak substancji odżywczych, zaburzenia krążenia, spowodowane przez zmiany miażdżycowe w. Tkanka mózgowa jest wyjątkowo wrażliwa na niedotlenienie - już 3–minuty niedoboru tlenu mogą trwale upośledzić działanie niektórych jego obszarów.


Skutki niedotlenienia mózgu są poważne i czas powrotu do pełnego zdrowia może być długi ze względu na konieczność żmudnej rehabilitacji. Podobnie jak nasze serce, żołądek czy wątroba, również nasz mózg jest wrażliwy na to, co jemy i pijemy. Kiedy mózg jest pozbawiony wysoko wartościowych składników odżywczych lub kiedy wolne rodniki przyczyniają się do uszkodzenia tkanki mózgowej, nasz nastrój obniża się. Owszem, z biologicznego punktu widzenia dzieci wykazują się różnym stopniem odporności na stres, jednak rozwijający się mózg – szczególnie w pierwszych pięciu – sześciu latach życia człowieka – jest wysoce podatny na działanie napięć emocjonalnych.


Mózg jest szczególnie wrażliwy na brak czego

Jest też na tyle wrażliwy, że liczne czynniki zewnętrzne mogą. Móżdżek, obszar w mózgu odpowiedzialny za koordynację ruchu i może nawet za niektóre formy uczenia się, zdaje się szczególnie wrażliwy na niedobór tiaminy i jest rejonem mózgu najczęściej uszkadzanym w wyniku chronicznego spożywania alkoholu. Do wstrząśnienia mózgu dochodzi wskutek uderzenia w głowę tępym przedmiotem lub na skutek upadku, gdy siła urazu w postaci fali uderzenia przenosi się na mózg.


Stłuczona tkanka mózgowa ulega nabrzmieniu, co powoduje zaburzenia czynności mózgu. Uszkodzony mechanicznie podczas wypadku mózg jest szczególnie wrażliwy na niedostatek. Jak pokazują badania, procent ludzi, którzy chorują na udar mózgu częściowo traci sprawność fizyczną, a jedna czwarta z nich to osoby poniżej 40. Jednocześnie osoby przejawiające tę cechę są szczególnie wrażliwe na wpływy środowiska. Wysoko wrażliwe dzieci mogą być bardziej narażone na depresję, jeśli dorastają w niesprzyjającym otoczeniu.


Niewrażliwość wydaje się niezbyt pożądaną cechą. Jednak wysoka wrażliwość również niekiedy przeszkadza w życiu. Szczególny nacisk położono na problematykę właściwego, racjonalnego odżywienia tego najważniejszego organu jakim jest mózg ludzki. W świadomości ludzkiej istnieje słuszne z naukowego punktu widzenia przekonanie, że poprzez odżywianie organizmu w istotny sposób oddziałujemy na funkcjonowanie mózgu.


Ich uszkodzenie jest nieodwracalne i nierzadko pozostawia poważne dla zdrowia konsekwencje. Mózg ma bardzo bogate i rozbudowane unaczynienie, jak również posiada mechanizmy chroniące przed nagłym przerwaniem dopływu krwi. Do mózgu dochodzą dwie duże. Neuryt może być osłonięty osłonką włókien nerwowych.


Jest z reguły dłuższy od dendrytów — może osiągać długość do 1cm. W komórce występuje pojedynczo, choć może być rozgałęziony. Z tego powodu narażony jest na uszkodzenia mechaniczne.


Esica to odcinek jelita grubego, który jest szczególnie mocno narażony na choroby. Diagnozuje się w niej często schorzenie cywilizacyjne, jakim są uchyłki esicy, a także polipy i zmiany nowotworowe. Jelito grube podzielone jest na aż osiem odcinków, a jednym z nich jest właśnie esica.


Oko jest wysuniętą na zewnątrz częścią mózgu, zwierciadłem duszy. Mózg mężczyzny jest nieco cięższy od mózgu kobiety, ale ma to związek jedynie z masą ciała. Byli wprawdzie badacze, którzy próbowali udowodnić, że wielkość mózgu jest bezpośrednio związana z inteligencją, jednak ostatecznie teorie te legły w gruzach. Czy choroba Alzheimera to po prostu odmiana cukrzycy?


Chorzy na cukrzycę są aż o proc. Najnowsze badania dr Margaret Gatz z University of South. Na gruźlicę szczególnie narażone są osoby źle odżywione, prowadzące niehigieniczny tryb życia i przeżywające silny stres psychiczny.


Kontakt z prątkami jest bardziej ryzykowny dla osób nadużywających alkoholu, palących, chorych na cukrzycę, nowotwory i AIDS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty