czwartek, 28 grudnia 2017

Budowa mózgu i funkcje

Wiadomo, z czego zbudowany jest mózg. Centralny układ nerwowy człowieka składa się z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgowia oraz opon mózgowych. Pień mózgu znajduje się pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym.


Funkcje mózgu to nie tylko proste sytuacje typu bodziec – reakcja, takie jak błyskawiczne odwrócenie się, gdy usłyszysz głośno wypowiadane swoje imię, zanim jeszcze zorientujesz się co tak naprawdę się stało (kto woła, skąd woła, czy chodzi o Ciebie etc.). Dzięki mózgowi… nie musisz zaprzątać sobie głowy niepotrzebnymi rzeczami!

Skomplikowana budowa mózgu i złożoność pełnionych przez niego funkcji jest bardzo fascynująca. Zdawać by się mogło, że to on przeładowuje naszą głowę wszelkimi informacjami, tworząc w niej swoisty śmietnik. Podstawową funkcją pnia mózgu jest przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy poszczególnymi częściami ośrodkowego układu nerwowego.


Odbywa się to wielokierunkowo, m. Możemy wyróżnić w podziale czynnościowym trzy główne części mózgowia, czyli: mózg, pień mózgu oraz móżdżek. Budowa mózgu i funkcje poszczególnych elementów. Różnią się budową, a także spełniają inne funkcje.

Mózg – to największa część mózgowia złożona z dwóch półkul. Są one oddzielone od siebie szczeliną, jednak występują między nimi połączenia w. Powierzchnia mózgowia pokryta jest korą mózgu, która poprzez swoje liczne pomarszczenia tworzy wypukłe fałdy, zwane zakrętami. Zakręty te łączą się ze sobą tworząc płaty mózgu.


W ten sposób wyróżniamy cztery płaty: płat czołowy (lobus frontalis), płat ciemieniowy (lobus parietalis), płat skroniowy (lobus temporalis), płat potyliczny (lobus occipitalis). Mózg Budowa i funkcje mózgu płat skroniowy płat ciemieniowy płat potyliczny Rdzeń przedłużony funkcje pnia mózgu. Trzy główne struktury mózgu – mapa przedstawia najważniejsze funkcje mózgu gadziego, ssaczego i kory mózgowej.


Znajduje się u podstawy czaszki. Anatomicznie obejmuje śródmózgowie, rdzeń przedłużony i most. W pniu mózgu zlokalizowane są ośrodki odpowiedzialne za praktycznie wszystkie niezbędne do życia funkcje. W obrębie mózgu znajdują się cztery przestrzenie stanowiące układ komorowy mózgu, wewnątrz którego krąży płyn mózgowo-rdzeniowy.


Mózg jest otoczony przez kości czaszki, a w czaszce przez trzy warstwy opony mózgowych. Ośrodkowy układ nerwowy (systema nervosum centrale, OUN, CNS) składa się z dwóch dużych części: umieszczonego w głowie mózgu i rdzenia kręgowego. W tej stałej skorupie mózg pływa w płynie mózgowo-rdzeniowym.


Ogólnie uznaje się, że funkcjonalnie lewa półkula odpowiedzialna jest za to, co ustrukturalizowane, czyli język, wzory, oraz układy.

Móżdżek leży za mózgiem, wypełnia tylną część czaszki. Składa się on z dwóch półkul, które łączą się ze sobą za pomocą robaka. W móżdżku podobnie jak w mózgu znajduje się istota szara i białą.


Dzięki tej strukturze możliwe jest napięcie mózgowe oraz koordynowanie ruchów ciała. Wiedza o mózgu, neurologia czy neuronauka, to gałąź wiedzy, która w ostatnich latach najdynamiczniej się rozwija. Poniżej zamieściłam bardzo skrótowe informacje o budowie mózgu i funkcjach poszczególnych części, zaczynając od tych, które w procesie ewolucji gatunków pojawiły się najwcześniej.


Mózg jest cały czas aktywny a między obiema półkulami mózgu nieustannie zachodzi komunikacja. Sprawne działanie obu półkul mózgu to przejaw zdrowia mózgu. Poznaj funkcje lewej i prawej półkuli mózgu, abyś mógł trenować je każdego dnia. Najdoskonalszym organem, jaki posiada człowiek, jest mózg. To on steruje i kontroluje nasze działania.


Aby pracował prawidłowo i optymalnie, potrzebuje składników odżywczych pochodzących z pokarmów bogatych w żelazo, minerały, wodę i proteiny. Mózg reguluje najistotniejsze procesy życiowe człowieka i bez wątpienia jest najważniejszym organem. Mózg człowieka jest najbardziej złożonym organem, zarówno pod kątem budowy, jak i pełnionych przez niego funkcji. MÓZG RDZEŃ KRĘGOWY RUCHOWY CZUCIOWY SOMATYCZNY AUTONOMICZNY. Układ limbiczny królik kot małpa.


Mózg zbudowany jest z dwóch rodzajów istot. Istoty szarej, utworzonej przez ciała neuronów oraz z istoty białej, która tworzą wypustki tychże komórek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty