Funkcje: - Odbiera i analizuje bodźce ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. Kontroluje pracę narządów wewnętrznych. Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja). Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego. Podobne tematy: rola ośrodkowego układu nerwowego.
Ośrodkowy układ nerwowy.
Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Budowa ośrodkowego układu nerwowego. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała. Znasz odpowiedź na zadanie: Opisz funkcje ośrodkowego układu nerwowego daje najlepszą?
Choroby ośrodkowego układu nerwowego. W jego skład wchodzi mózgowie, rdzeń kręgowy oraz płyn mózgowo-rdzeniowy. Wśród chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN) najczęściej spotykaną jest jego zakażenie. Schorzenia układu nerwowego są groźne, gdyż dotyczą systemu, dzięki któremu każdy z nas utrzymuje łączność ze światem zewnętrznym i który nadzoruje i koordynuje każdą czynność życiową – od komórki, poprzez narzą aż po całość funkcjonowania i reagowania organizmu.
Czy dziś już wiemy, jak leczyć choroby układu nerwowego, aby nie zbierały śmiertelnego żniwa.
To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe, a także włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka. W tym konkretnym przykładzie wzajemnej zależności formy i funkcji warto zwrócić uwagę na fakt, że mechanika przepony angażuje ośrodki nerwowe zarówno na poziomie obwodowego jak i ośrodkowego układu nerwowego.
Informacja aferentna związana z przewodnictwem bodźców czuciowych dotyczy również bardzo globalnego obszaru. Wyższe funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Niektóre funkcje są bardziej zlokalizowane u kobiet, np. Najmniejszą, podstawową jednostką tworzącą układ nerwowy jest komórka nerwowa zwana neuronem. Neurony nie są jedynymi komórkami układu nerwowego.
Komórki glejowe pełnią funkcje ochronna i odżywczą wobec neuronów. Neuron zbudowany jest z ciała komórki i licznych wypustek. Jego nadzwyczajną funkcją jest wykrycie zagrożenia i natychmiastowa reakcja na nie. Biorąc pod uwagę budowę wyróżniamy: ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.
Układ nerwowy człowieka jest zbiorem aktywnych komórek, które sterują całym organizmem. O ile funkcja i sposób działania układu obwodowego (nerwów i zwojów nerwowych) znana jest bardzo dobrze, o tyle sposoby, w jakie ośrodkowy układ nerwowy realizuje niektóre ze swych czynności, pozostają w dalszym ciągu zagadką. Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy mózgowie i rdzeń kręgowy. Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym.
Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki.
Obwodowy układ nerwowy: funkcje. Najistotniejszą funkcją obwodowego układu nerwowego jest przekazywanie bodźców pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a strukturami nerwowymi znajdującymi się na obwodzie organizmu. Najogólniej w obwodowym układzie nerwowym wyróżnić można dwa rodzaje włókien nerwowych. Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi.
Objawy sugerujące rozwój choroby. Wczesne objawy rozwijającego się guza mózgu to poranne bóle głowy, nudności i wymioty, mogą to też być zaburzenia równowagi, niezborność ruchów, zaburzenia widzenia, pogorszenie słuchu, zaburzenia czucia lub niedowłady, drgawki. Zarówno mózgowie jak i rdzeń kręgowy zbudowane są z istoty białej i istoty.
Skoro zatem naczynia limfatyczne odprowadzają chłonkę zawierającą białka z ośrodkowego układu nerwowego, to w przypadku uszkodzenia tych naczyń może dochodzić do gromadzenia się nadmiaru białek w mózgowiu. Składa się on z substancji szarej i białej oraz jest chroniony przez kręgosłup i czaszkę. W skład wchodzi mózgowie i rdzeń kręgowy. Płyn rdzeniowo-kręgowy stanowi dodatkową ochronę ośrodkowego układu nerwowego.
Utrwalenie wiedzy - sporządzenie notatki w zeszycie. Integracja – Zadanie: dopisanie do podanych funkcji części ośrodkowego układu nerwowego. Na kartkówke dobrze opisane Rozwiązania (0) Dodaj rozwiązanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.