Audiometria impedancyjna – jak wygląda badanie? Pacjent przystępujący do audiometrii musi wykonać wcześniej badanie otolaryngologiczne, powinien również pamiętać o higienie ucha zewnętrznego. Procedura trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesna, wykonywana w pozycji siedzącej. Wynik ma duże znaczenie przy diagnozowaniu rodzaju i stopnia niedosłuchu oraz przy doborze aparatu słuchowego.
O audiometrii impedancyjnej Badanie nie wymaga reakcji pacjenta, gdyż ma charakter obiektywny, pozwala na ocenę odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej pod wpływem drgań. Natomiast w pełni obiektywnym badaniem jest audiometria impedancyjna, również stosowana w przypadku podejrzeń niedosłuchu a także wysiękowego zapalenia ucha.
Tympanometria (audiometria impedancyjna) jest obiektywną, nieinwazyjną metodą badania ucha środkowego. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym, a określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej). Jest jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej dokładnych metod badania ucha środkowego.
W jakim celu wykonujemy audiometrię impedancyjną ? Badanie może wykonać laryngolog, audiolog, wykwalifikowana pielęgniarka lub protetyk słuchu. Osoba badana zajmuje miejsce w wyciszonej kabinie. Wskazania do badania audiometrycznego. Badanie tonalne progowe słuchu jest wykonywane w celu stwierdzenia, w jakim stopniu słuch jest uszkodzony oraz z jakim rodzajem niedosłuchu u pacjenta mamy do czynienia.
Lekarz zazwyczaj daje skierowanie osobie, która skarży się na problemy ze słuchem, ma szumy uszne, zawroty głowy lub zaburzenia równowagi.
Nie jest badaniem oceniającym w sposób bezpośrednio słuchu. Jest to badanie oceniające stan faktyczny ucha środkowego. Wydaje ci się, że gorzej słyszysz? Często prosisz ludzi, by powtórzyli co do ciebie powiedzieli i wyraźnie bardziej musisz się koncentrować słuchając radia, czy telewizji? Mogą to być pierwsze objawy postępującego niedosłuchu.
Nie czekaj, aż problem zacznie narastać. Już teraz zrób badanie słuchu, tzw. Badanie audiometryczne, czyli badanie słuchu tonalne progowe, to subiektywne badanie słuchu, które wymaga współpracy ze strony pacjenta (w odróżnieniu od innych, obiektywnych badań, takich jak badanie ABR). Pozwala wykryć niedosłuch, a także jego nasilenie.
Spośród wszystkich badań słuchu audiometria tonalna jest jednym z najbardziej podstawowych, a co za tym idzie – najczęściej wykonywanych. Choć brzmi groźnie, tak naprawdę jest niekłopotliwa i bezbolesna – jest prawie jak zabawa! Na czym polega i jaki jest jej cel? Stosuje się w niej dźwięki o określonej częstotliwości i natężeniu, na które musi zareagować pacjent, konieczna jest więc współpraca badanego i lekarza. Nie wiesz co to jest audiometria i kto ją wykonuje?
Chcesz się dowiedzieć ile trwa i jak wygląda to badanie? Przeczytaj, nim zdecydujesz się je wykonać. Jednym z najczęściej wykonywanych badań z tej grupy jest audiometria impedancyjna.
Polega ona na wychwytywaniu drgań błony bębenkowej, w jakie wpada ona pod wpływem podanego do ucha dźwięku.
Oprócz tego, w ramach audiometrii impedancyjnej, wykonuje się pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego oraz test trąbki słuchowej. Badanie słuchu tonalne progowe (audiometria tonalna) jest badaniem subiektywnie oceniającym, jakie dźwięki pacjent jest w stanie usłyszeć. Badanie adiometryczne służy do diagnozowania niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego.
Badanie jest bezbolesne, można je wykonać u bardzo małych dzieci. TYMPANOMETRIA (audiometria impedancyjna) - badanie takie rejestruje ruchy błony bębenkowej w reakcji na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym. Inaczej mówiąc audiometria tonalna pokazuje. W trakcie badania do ucha podawany jest ton o różnym natężeniu. Wyniki badania przedstawia się w formie wykresu graficznego (tympanogramu).
Badanie otoemisji akustycznych (OAE) Ta metoda pozwala na zdiagnozowanie stanu ślimaka usznego. Ostre zapalenie objawia się przede wszystkim bólem ucha, przez co nie jest wskazane wykonywanie badania zwanego tympanometria (audiometria impedancyjna) w tych dniach, lecz na podstawie objawów i obrazu błony bębenkowej lekarz może zdiagnozować to schorzenie. Audiogram (wynik badania słuchu) w przypadku problemów ze słuchem może wyglądać różnie w zależności od tego co jest przyczyną niedosłuchu. Jeśli krzywe badania tonalnego i kostnego są w normie (czyli słyszysz dźwięki do – dB) to nie masz o co się martwić.
Im bliżej linii zerowej tym lepsze słyszenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.