Prawa Mendla – reguły przekazywania cech dziedzicznych. Współczesne wyjaśnienie takiej krzyżówki zwanej jednogenową jest następujące. Z prowadzonych krzyżówek roślin okazało się, że gen warunkujący barwę żółtą A jest dominujący nad genem barwy zielonej a oraz, że gen okrągły B dominuje. Zanim Mendel sformułował to prawo, przeprowadził eksperyment, do którego użył dwóch odmian grochu różniących się jedną cechą:. Mimo, że obecnie są one w pełni doceniane i uważane za fundament genetyki, to w czasach Mendla pozostawały zupełnie niezauważone.
Drugie prawo Mendla (prawo niezależnej segregacji) – geny warunkujące różne cechy segregują niezależnie od siebie i jest kwestią przypadku, który allel z pary warunkującej jedną cechę znajdzie się w gamecie z jednym bądź drugim allelem z par alleli warunkującej drugą cechę.
Zapraszam do subskrypcji i oglądania innych filmów na moim kanale. Już jest cały materiał z biologii, a dodatkowo kilka filmów z chemii ;) Fanpage na Faceboo. Każda gameta zawiera tylko jedną kopię allelu na daną cechę.
Mówi ono o tym, że allele należące do dwóch różnych genów, dziedziczą się niezależnie od siebie i mogą tworzyć dowolne kombinacje. Dwie lub więcej cech (genów) dziedziczy się niezależnie od siebie i mogą ze sobą tworzyć w genach różne kombinacje.