piątek, 23 czerwca 2017

Układ nerwowy gadów

Układ nerwowy gadów

Dalej znajduje się gardziel (wyraźnie odgraniczona od jamy gębowej), przełyk, żołądek (na ogół dobrze wykształcony, szczególnie u węży), jelito cienkie (do którego uchodzą przewód trzustkowy i wątrobowy), jelito. Alkohol a zdrowie człowieka choroba wieńcowa a alkohol choroby naczyń mózgowych spowodowanych nadużywaniem alkoholu Choroby spowodowane piciem alkoholu jak alkohol wpływa na zdrowie człowieka Kardiomiopatia konsekwencje nadużywania alkoholu nadciśnienie a alkohol obkurczenie. U gadów układ wydalniczy został oddzielony od układu rozrodczego. Gady produkują silnie zagęszczony mocz (głównym produktem przemiany materii jest kwas moczowy), co jest przystosowaniem do życia na lądzie (ekonomiczna gospodarka wodą).


Układ nerwowy gadów

Centralny układ nerwowy jest lepiej rozwinięty niż u płazów. Pod względem wielkości mózg u ptaków jest znacznie większy niż w przypadku gadów. Jak u wszystkich kręgowców, także u ptaków mózg tworzy pięć części. Móżdżek ptaków jest znakomicie rozwinięty.


Anatomia kliniczna gadów Żółwie, jaszczurki. W przyrodzie pełnią one ważną rolę jako ogniwo w łańcuchu pokarmowym. Układ rozrodczy, pęcherz moczowy. Ptaki jedzą owady, a oni z kolei żywią się ssaki. Ponadto, są one ważne dla działalności człowieka – są hodowane.


Ptaki – najbardziej zróżnicowana i liczna grupa kręgowców. Przodomóżdże i móżdżek lepiej rozwinięte niż u płazów. Kieruje nim zwój mózgowy.


U płazów, gadów, ptaków i ssaków są zabezpieczone powiekami. Gady mają dodatkowo trzecią powiekę, tzw. Ogólny schemat połączeń systemu nerwowego.


Kora stara (w ęchowa), niespecyficzne pobudzenia zapachowe. U owadów zwoje te określane są niekiedy jako mózgowie. Tym samym układ nerwowy ulega centralizacji. U kręgowców, a więc u ptaków, gadów, płazów i ssaków, układ nerwowy tworzy wręcz oddzielny narząd o niezwykle skomplikowanej budowie, zamknięty w jamie czaszki i kanale kręgowym - ośrodkowy układ nerwowy. Wentylację płuc uwydatniają ruchy klatki piersiowej.


U węży i padalców jedno płuco ulega redukcji, a drugie jest wydłużone i może tworzyć worek powietrzny. Powietrze do płuc dostaje się przez szczelinę krtaniową oraz przez tchawicę rozdzielającą się na oskrzela. Takie traktowanie tej części ciała spowodowane jest tym, że to właśnie układ nerwowy kontroluje czynność pozostałych układów organizmu. Złożoność budowy układu nerwowego z pewnością nie wzbudza zdziwienia – struktura ta pełni tak. U ryb ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego.


Wszystkie części mózgowia ułożone są jedna z drugą (układ liniowy) W porównaniu z rybami, u płazów zaszły niewielkie zmiany w organizacji układu nerwowego. U gadów doskonali się budowa centralnego układu nerwowego. Jednak zgodnie z tą teorią układ nerwowy reaguje na wyzwania życia codziennego w sposób hierarchiczny, a nie w zrównoważony.


Innymi słowy, gdy badamy ewolucyjną drogę rozwoju autonomicznego układu nerwowego u kręgowców – od pradawnych bezżuchwowców przez ryby kostnoszkieletowe, aż po pierwsze ssaki i ludzi – odkrywamy, że nie tylko rozwój kory mózgowej. Jest zbudowany z komórek nerwowych oraz komórek glejowych. Z punktu widzenia histologii, zbiór komórek nerwowych bywa nazywany tkanką nerwową, zaś zbiór komórek glejowych - tkanką glejową. Podstawowym elementem strukturalnym układu nerwowego są komórki nerwowe - neurony.


Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym). Na układ ten składa się parzysty zwój nadprzełykowy i parzysty zwój podprzełykowy. Te zwoje połączone są obrączką okołoprzełykową.


Po stronie brzusznej od tych węzłów podprzełykowych odchodzą po jednym pniu nerwowym. W każdym segmencie na tych pniach są węzły, od nich odchodzą włókienka nerwowe. Kojarzeniowe (asocjacyjne), które odbierają i analizują wiele informacji docierających jednocześnie z różnych neuronów (procesy uczenia się i wyższe czynności nerwowe). Występują w ośrodkowym układzie nerwowym (od gadów tworzy korę nerwową- neocartex).


Pinel ANATOMIA UKŁADU NERWOWEGO Rozdział I. Wisceralny układ nerwowy a. Brzuszny układ wisceralny, jelito, serce, układ oddechowy c. Kora mózgowa to nagromadzenie ogromnej ilości komórek nerwowych (neuronów) i łączących je synaps. Utworzony przez nie skomplikowany układ jest w stanie odbierać i analizować impulsy docierające z narządów zmysłów, planować i kontrolować ruchy oraz wykonywać inne złożone operacje dotyczące funkcji wyższych. Dieta wzmacniająca układ nerwowy: ryby i mięso. Mięso dostarcza sporo tryptofanu i fenyloalaniny. Aminokwasy te są transportowane z krwią do mózgu, gdzie powstają z nich neuroprzekaźniki, które regulują funkcjonowanie centralnego układu nerwowego i odpowiadają za nasze samopoczucie.


Zaznacz P, jeśli informacja jest prawdziwa, albo F – jeśli jest fałszywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty