piątek, 10 marca 2017

Obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy

Obwodowy układ nerwowy zaznaczony jest na niebiesko. Część autonomiczna łączy ośrodkowy układ nerwowy i narządy wewnętrzne, jak np. Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe, a także włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka.


To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności.

Układ nerwowy to swoiste centrum zarządzania organizmem. O ile do ośrodkowego układu nerwowego należą mózgowie oraz rdzeń kręgowych, to wydostające się z tych struktur nerwy i pozostałe, inne elementy, należą do obwodowego układu nerwowego. Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem.


Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała. OUN składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego, osłoniętych trzema łącznotkankowymi osłonami, zwanymi oponami (twardówka, pajęczynówka i naczyniówka) oraz strukturami kostnymi (kości czaszki i kręgi kręgosłupa). Dodatkową ochronę stanowi płyn mózgowo-rdzeniowy, znajdujący się między pajęczynówką i naczyniówką. Naczyniówka dzięki silnemu ukrwieniu pełni też funkcje.


Nerwy stanowią wiązki aksonów pochodzących z neuronów, których ciała znajdują się w mózgowiu, rdzeniu kręgowym lub w zwojach położonych poza obrębem centralnego układu nerwowego.

Mózg przetwarza informacje, kontroluje pracę układu nerwowego. Układ ten umożliwia odbiór doznań czuciowych oraz przewodzenie pobudzeń z ośrodkowego układu nerwowego do narządów wykonawczych – mięśni. Składa się ze zwojów oraz nerwów zbudowanych z włókien należących do układu somatycznego i autonomicznego. Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy. OUN to centrum kontroli całego organizmu.


Objawami zakażenia ośrodkowego układu nerwowego mogą być: gorączka, ogólne osłabienie, nadmierna potliwość, przyspieszenie lub spowolnienie akcji serca, ból głowy, nudności. Premium Loading. Skip trial month free. Unsubscribe from kaczhen?


Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi. Sprawdź, jak wygląda budowa ośrodkowego układu nerwowego. Zobacz odpowiedzi na pytanie: Uzupełnione ćwiczenia puls życia obwodowy układ nerwowy.


Są mechanizmy obronne. Szkielet – mózgowie chroni mózgoczaszka, a rdzeń kręgowy chronią zrośnięte wyrostki kręgosłupa. Opony mózgowo – rdzeniowe – ochraniają mózg od strony czaszki. Opona naczyniowa zawdzięcza swoją nazwę bogatemu.


Mózg –obszary odpowiedzialne za myślenie, węch, mowę, wzrok, słuch, ruch ciała płat czołowy płat ciemieniowy płat skroniowy płat potyliczny kora słuchowa kora wzrokowa kora czuciowa I rzędowa kora ruchowa kora przedruchowa kora przedczołowa (myślenie) pole Broca (mowa) kora węchowa limbiczna.

O tym jak rozwija się ośrodkowy układ nerwowy oraz jak opisać powierzchnię mózgu pisałem już w poprzednich postach. Dzisiaj ogólnie o układzie obwodowym oraz (czasami magicznej strukturze) nerwie rdzeniowym. Somatyczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego, wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej.


Układ somatyczny unerwia mięśnie szkieletowe, dlatego jego reakcje mają charakter ruchowy. Oddzielają one mózgowie i rdzeń kręgowy od struktur kostnych jamy czaszki i kanału kręgowego. Rolą somatycznego układu nerwowego jest wymiana informacji ze środowiskiem zewnętrznym, zaś rolą układu autonomicznego jest regulacja wewnętrznego środowiska ustroju. Do układu nerwowego ośrodkowego zalicza się mózgowie (mózg, móżdżek i pień mózgu) oraz rdzeń kręgowy.


Ten interaktywny atlas neuroanatomii zawiera opisy struktur ośrodkowego, obwodowego i autnomicznego układu nerwowego w formie klasycznych rycin anatomicznych, oryginalnych fotografii mózgowia, a także zdjęć z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Jest on najważniejszą strukturą organizmu, ponieważ odpowiada między innymi za unerwienie oraz czynności życiowe. Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Pozwala to na niezależne włączenie do reakcji na bodziec odruchów bezwarunkowych (układ autonomiczny) i odruchów wyuczonych (układ somatyczny poprzez układ obwodowy).


Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym. Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki. Zarówno mózgowie jak i rdzeń kręgowy zbudowane są z istoty białej i istoty.


Odbiera informację z receptorów, przekazuje ją do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie jest ona analizowana i modulowana, a następnie przewodzi wytworzoną przez ośrodkowy układ nerwowy (OUN) odpowiedź do odpowiedniego efektora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty